Kahveye bilimsel inceleme

Giriş Tarihi: 2.9.2013
Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde yapılan araştırmada, yumuşak suyla bakır cezvede ve sert suyla elektrikli cezvede yapılan Türk kahvesinin daha kıvamlı olduğu tespit edildi. Prof. Dr. Mustafa Bayram öncülüğünde Tuba Özkara tarafından yapılan araştırmada, kahve yapımında kullanılan suyun sert ya da yumuşak olması, kahve yaparken klasik cezve ya da elektrikli ısıtıcıların kullanılması, soğuk ya da sıcak su kullanımı, kahvenin buzdolabında ya da oda şartlarında saklanmasının, kahvenin rengine, kıvamına, köpük miktarına, köpük stabilitesine olan etkileri belirlendi.

YUMUŞAK SUDA SÜRE UZUYOR

Araştırmaya göre, yumuşak suyla bakır cezvede yapılan Türk kahvesinin kıvamı daha yüksek oluyor. Kireçli, sert sularda ise elektrikli cezveler daha kıvamlı kahve hazırlıyor. Kahvenin sıcak suyla hazırlanması halinde kıvamı daha fazla olurken, köpük miktarı düşüyor. Suyun sertliği arttıkça köpük miktarı da artıyor ancak köpüğün uzun süre kalması için suyun yumuşak olması gerekiyor.

ARAŞTIRMALAR SINIRLI

Prof. Dr. Mustafa Bayram, Türk kahvesinin geleneği, kültürü ve pişirme tekniğiyle Türkiye'ye has bir değer olduğunu, 1950'li yıllarda çay tüketiminin başlamasıyla Türk kahvesinin unutulmaya başladığını, son yıllarda ise yeniden önem kazandığını söyledi. Türk kahvesi üzerinde çok sınırlı araştırma yapıldığını, dünya literatüründe 10 civarında bilimsel araştırma bulunduğunu belirten Prof. Dr. Bayram, bu yönde yaptıkları araştırmayla Türk kahvesinin kalitesini etkileyen özellikleri belirlediklerini, tüketicilerin merak ettiği birçok soruya da yanıt bulunduğunu kaydetti.

BUZDOLABINDA SAKLAYIN

Prof. Dr. Mustafa Bayram, kahvenin buzdolabında kapalı şekilde tutulması gerektiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahveye bilimsel inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN