Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin'e maden ihracatı

Giriş Tarihi: 5.9.2013

Hakkari'deki Meskan Dağı'nda kurulan tesiste çıkarılan çinko ve kurşun gibi madenler, Çin'e ihraç ediliyor

Hakkari'deki Meskan Dağı'nda kurulan tesiste yerin metrelerce derinliğinden çıkarılan madenler, Çin'e ihraç ediliyor. Çinko ve kurşun gibi madenler açısından önemli bir potansiyele sahip olan özel işletmelerde görev yapan işçiler, her türlü zorluğa göğüs geriyor. Hakkari-Çukurca karayolundaki Meskan Dağı'nda işadamı İsmet Ölmez tarafından kurulan tesiste işçiler, iş makineleri tarafından açılan tünellere girerek yerin metrelerce altından çinko ve kurşun madenleri çıkarıyor.

İHRAÇ EDİLİYOR
Meskan-Ölmez Madencilik sahibi Ölmez, 2006 yılından bu yana Hakkari bölgesinde maden çıkardıklarını belirterek, 7 yıllık sürede 300 bin tonluk üretim yaptıklarını söyledi. Meskan Dağı'ndan zor şartlarda çıkardıkları madenlerin hammadde olarak Çin'e ihraç edildiğini vurgulayan Ölmez, "Çukurca'da çinko, Şemdinli'de de bakır ve çinko ocakları var. Yüksekova'da ise çok büyük krom yatakları var. Bölgemiz bu açıdan büyük bir potansiyele sahip" dedi. 6 milyon dolarlık yatırımla Hakkari'ye flotasyon tesisi kuracaklarını bildiren Ölmez, "Daha önce madeni ham olarak Çin'e ihraç ediyorduk. Tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte madeni işleyerek ihraç edeceğiz" şeklinde konuştu.

YÜZDE 50'Sİ BURADA
İmkan tanındığı takdirde yurt içindeki ihtiyacın yüzde 50'sinin Hakkari'den karşılanabileceğine değinen Ölmez, "Meskan Dağı'ndan Karakaya mevkisine kadar olan bölgede 25 milyonla 100 milyon ton dolayında çinko cevheri bulunuyor. Devletimiz bize kredilerle imkan verirse burada hem külçe fabrikaları hem de flotasyon tesisleri kurulur ve burası sanayi bölgesi olabilir. Bununla işsizlikde büyük oranda azalır" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'e maden ihracatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN