Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk yaşta evlenmedi kendi işinin patronu oldu

Adıyaman'da çocuk yaşta evlendirilmeye karşı çıkan Gülizar Çin (29), yüksek okul eğitimi alıp girişimcilik kursuna katıldı, kendi işini kurdu

Giriş Tarihi: 6.9.2013
Adıyaman'lı 29 yaşındaki Gülizar Çin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun kanayan yarası olan çocuk yaşta evliliğe 'Hayır' diyerek, ırgatlıktan patronluğa uzanan bir başarı öyküsüne imza attı. Ailesinin ilkokuldan sonra okutmayıp evlendirmek istediği Gülizar, çocuk yaşta gelin olmaya karşı çıkıp, tarlalarda ırgatlık yaparak ortaokul ve lise diplomasını dışarıdan aldı. Açık Öğretim Fakültesi'nden yüksek okul eğitimine başlayan Gülizar, katıldığı girişimcilik kursu sonunda 10 bin lira hibe desteğiyle, bugün 25 işçinin istihdam edildiği ve ünlü markalarla çalışan hazır giyim atölyesinin sahibi oldu.

IRGATLIK YAPARKEN OKUDU

Adıyaman'ın Sincik ilçesinde seyyar halıcılık yapan iki eşli Mehmet Çin'in 12 çocuğundan biri olan Gülizar ekonomik zorluklar içinde ilkokulu bitirdikten sonra ortaokula gönderilmeyip çevresindeki onlarca emsali gibi çocuk yaşta evlendirilmek istendi. Ancak Gülizar ailesinin bu isteğine karşı çıkıp, eğitimini sürdürdü. Annesi ve kardeşleri ile Çukurova'da pamuk, Karadeniz'de fındık, İç Anadolu'da patates, Kıbrıs bahçelerinde portakal ırgatlığı yapan Gülizar Çin, gündüzleri tarla ve bahçelerde ekmeğini kazanıp, geceleri çadırda ders çalışarak önce ortaokulu, ardından liseyi bitirip geçtiğimiz yıl Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kaydını yaptırdı. Tekstil fabrikalarında işçi olarak çalışan Gülizar, Adıyaman'a 50 kilometre uzaklıktaki Besni ilçesine gidip katıldığı girişimcilik kursunda başarılı olup, hazırladığı iş kurma projesine 10 bin liralık hibe desteği almaya hak kazandı. Genç kız, 2 dikiş makinesi ve 5 çalışanla tekstil atölyesi kurup, Eylül adını verdi. Atölyede sadece 1 yılda makine sayısı 23'e, personel sayısı ise 25'e çıktı. Gülizar'ın tekstil atölyesinde şimdi ünlü markalara fason üretim yapılıyor. Atölyesinde annesine aşçı, iki kardeşine ise idareci olarak görev veren genç işkadınının hedefi 250 kişiye istihdam sağlamak.

CESARETİN CANLI HİKAYESİYİM
SABAH'a konuşan Gülizar Çin, "Bir genç kız olarak aynaya baktığımda, çocuk yaşta çıraklıkla başlayan bir hayatın yükünün izlerini görüyorum yüzümde. Yetenekleri, özgüveni ve çalışkanlığıyla ilerleyen bir insanı fark ediyorum. Yaşamış olduğum bütün zorluklara rağmen ayakta durabilen, hayata sımsıkı sarılabilen çok iyi bir kadın olarak onur duyuyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk yaşta evlenmedi kendi işinin patronu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN