Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ADT sahnelerin tozunu attıracak

Adana Devlet Tiyatrosu (ADT) yeni sezonu yeni oyunlar, yeni projeler ve Mersin Devlet Opera ve Balesi'ne ev sahipliği yaparak dolu dolu yaşayacak

Giriş Tarihi: 8.9.2013
Adana Devlet Tiyatrosu (ADT), 8 Ekim'de başlayacak yeni sezonu yeni oyunlar ve yeni projelerle karşılamaya hazırlanıyor. ADT bu yıl Mersin Devlet Opera ve Balesi'ni de ayda iki kez Adanalılarla buluşturmayı planlıyor. Bir başka proje ise ADT'nin Kuzey Adana'da Çukurova Belediyesi'nin önümüzdeki aylarda açılacak Kültür Sitesi'nde ayda 3 kez sahne alması.

4 YENİ OYUN VAR

Kurumda 15 yıldır oyuncu olarak görev yapan Gökhan Doğan'ın müdürlük görevini üstlendiği ADT'de bu yıl Fadik Kız (Yazan: Orhan Asena, Yön.: Levent Ulukut), Çöplük (Yazan: Turgay Nar, Yön.: Edip Tümerkan), Merhaba Hayatçocuk oyunu (Yazan ve Yöneten: Azade Küçükaycan) ve Anton Çehov'un Neil Simon uyarlaması Sevgili Doktor'u Adana'da ilk kez sahneye koyacak. Sevgili Doktor oyunu, Ankara'da Çehov Haftası etkinlikleri kapsamında da sahnelenecek. Merhaba Hayat oyununun ise yurt dışında da sahneye konulması planlanıyor. ADT bu sezon, geçen sezonun oyunlarından Kırkından Sonra, Define Adası ve Matruşka'yı da sahneleyecek. Matruşka oyunu sadece turne oyunu olarak Adana dışında tiyatro severlerle buluşturulacak.

MDOB ADANA'YA GELİYOR

ADT bu sezon da yeni projelerle Adana ve bölgenin sanat hayatına katkı koyacak. Bunlardan biri, Çukurova Belediyesi'nin önümüzdeki aylarda açılması planlanan Kültür Sitesi'nde oyun sahnelemek. Belediyeyle protokol hazırlığı yapılan projeye göre ADT, her ayın bir haftası, 3 gün Çukurova'da oyun sahneyecek. Benzer şekilde Mersin Devlet Opera ve Balesi de (MDOB) her ayın 2 Pazartesi günü ADT sahnesinde sanatseverlerle buluşacak.

Çocuklarla buluşacak

ADT Müdürü Gökhan Doğan, çocuklara önem veren bir kurum olarak bu yönde de iki önemli çalışmaya imza atacaklarını söyledi. Valilik tarafından yürütülen Sevgiye Uzanan Eller projesi kapsamında çocuklara tiyatro eğitimini vermeyi sürdüreceklerini kaydeden Doğan, "Diğer yandan benim geçmişte yürüttüğün 'Bütün Çocuklar Tiyatroya' projesini yeniden hayata geçirmeye çalışacağım. İlçelerde çocuklar için oyun sahneye koyacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ADT sahnelerin tozunu attıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN