Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rekolte düştü fiyatlar uçtu

Antepfıstığında yaşanan rekolte düşüklüğü fiyatlara tavan yaptırdı. Baklava üreticileri fahiş fiyatlar karşısında üretimi azaltma kararı aldı. Borsa, stokçuluğa karşı çiftçiye devlet desteği istedi.

Giriş Tarihi: 9.9.2013
Gaziantep ve bölge illerinde üretilen Antepfıstığı'nda yaşanan rekolte düşüklüğü fıstık fiyatlarını yükseltti. Baklava üretiminde kullanılan iç fıstığın fiyatının yükselmesi üreticileri sıkıntıya soktu. Son yıllarda ihracatı artan ve çikolata başta olmak üzere çeşitli ürünlerde daha çok kullanılmaya başlanan Antepfıstığının pahalılığı nedeniyle baklavacı esnafı üretimi azaltma kararı aldı. Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, bazı kesimlerin stoklama yaparak fiyatı artırdığını söyledi. Tiryakioğlu, stokçuluğun önlenmesi için üreticinin desteklenmesi gerektiğini savundu.

STOKÇULAR TETİKLİYOR

Fiyatları tırmandıran temel sebebin kayıtsız olarak yapılan ürün stokçuluğu olduğunu savunan Tiryakioğlu, "Bu darboğaz, kaydı bilinmeyen stokçuluk sebebi ile maalesef bazı yıllarda hep yaşanmaktadır. Kronik hale gelen bu stokçuluğun bozulması çiftçilerin devlet tarafından desteklenmesi ile mümkündür" diye konuştu. Tiryakioğlu, devlet tarafından destekleme altına alınacak olan antepfıstığının çiftçiler tarafından satılırken hangi aracıda ne kadar ürün olduğunun bilineceği ve kayıtsız ürün alımsatımının da önüne geçileceğine dikkat çekerek, "Böylelikle Antepfıstığı ticaretinin sonraki aşamalarında doğacak katma değerden devletimiz de kazanacaktır" şeklinde konuştu.

SPEKÜLATÖRLER VAR

Antepfıstığı Tanıtım Grubu Başkanı Zeki Yağcı da fiyat artışının ciddi rakamlara denk geldiğini belirterek, "Sektörde kayıtdışılık yaygın. Ürün çiftçinin elinden çıktıktan sonra bir takım kişiler bu malları alıp spekülatif hareketler yapıyorlar. Bunu önlemenin en kolay yolu üreticiye prim desteği vermek. Çiftçi ürününü sattığında tüccardan fatura alıp bunu devlete gösterip prim desteğini alırsa bu sorun çözülebilir" diye konuştu. Yıllardır ilk kez fıstık fiyatlarının bu kadar yükseldiğini söyleyen baklavacı Şirvan Payaslı ise "Bugüne kadar fıstık en fazla yüzde 15-20 bizi etkilemişti ama bu yıl yüzde 100 etkilediği için esnaf zor bu durumda. Şu anda üretimimizi kendi isteğimizle yüzde 50 azalttık. Para kazanmıyoruz ve şu anda zarar ediyoruz. Çözüm için fiyat artışına gitmemiz lazım" dedi.

İTHALAT SERBEST BIRAKILMALI
Fıstığın tüccarlar tarafından stoklandığını söyleyen baklavacı Burhan Çağdaş da "Fıstığın rekoltesinin düşük olması fiyatının yükselmesine neden oldu. Geçmiş yıllara göre rekoltenin düşük olması bizleri etkiledi. Fıstığın 50 lira olan boz iç kısmının fiyatı şu anda 70 liraya yükseldi. 1,5 ay önce geçmiş sezonun malı olan fıstığın kilogramı 38-40 liraydı" diye konuştu. Hükümetin fıstık ithalatına izin verdiği takdirde fiyatların yeniden düşebileceğini belirten Çağdaş, "Fıstık fiyatının düşmesi için tek çözüm var. Fıstık ithalatı serbest bırakılmalı. İthalat olursa fiyatlar 45-50'ye kadar düşer. Üreticinin elinde çok mal yok. Fıstığın şu anda yüzde 80'ine yakını tüccarda. Piyasada da fıstığa ihtiyaç olduğu için fiyat birden artarak 70 liraya kadar çıktı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekolte düştü fiyatlar uçtu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN