Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yumuktepe'de kazılar durmuyor

Mersin'deki Yumuktepe Höyüğü'ndeki kazıya başkanlık eden İtalyan Prof. Dr. Isabella Caneva, "Burası müzeye dönüştürülmeli" dedi

Giriş Tarihi: 13.9.2013
Mersin'de, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yumuktepe Höyüğü'ndeki kazı çalışmaları 20 yıldır sürüyor. Bu yıl yeniden başlayan kazılara başkanlık yapan, İtalya'nın Lecce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva, höyük için "İnsanlık tarihi için büyük önem taşıyor" dedi. Prof. Dr. Caneva, höyüğün müzeye dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

15 KİŞİ GÖREV YAPIYOR

Höyüğün alt kısmında geçen yıl kapattıkları alanları açarak temizliğine başladıklarını belirten Prof. Dr. Caneva, bu yıl Erken Neolitik açmalarında yürütecekleri çalışmalarda aralarında öğrenci ve işçilerin de bulunduğu 15 kişilik ekibin görev aldığını ifade etti. Höyüğün aşağı kısmında Neolitik, Kalkolitik, Hitit, Demir Çağ, Orta Çağ ve Bizans dönemlerine ait mekanlarda çalışmaları sürdüreceklerini vurgulayan Caneva, "Bu yıl, M.Ö. 7.000-6.200'li yılları kapsayan en erken Neolotik tabakalarda çalışacağız. Böylelikle o dönemin çevre, doğal bitkiler ve iklimi hakkında bilgilere ulaşmayı amaçlıyoruz" dedi. Bu dönemin açmalarının 8 metrelik bir stratigrafik tabakaya sahip olduğunu kaydeden Prof. Dr. Isabella Caneva, "Bu döneme ait yapılara ait saz izli, buğday başağı, yaprak, bitki katkılı yanmış sıvı parçalarını kazılar sırasında ele geçirmekteyiz" şeklinde konuştu. Yumuktepe'nin M.Ö. 7.000'li yıllardan günümüze kadar ulaşan kesintisiz bir yerleşme yeri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Caneva, çalışmaları neticesinde tarımdan hayvancılığa, teknolojiden mimari yapıya kadar birçok bilgiye ulaşılabildiklerini belirtti.

MÜZE İÇİN PROJE ÇİZİLDİ

Yumuktepe'nin Soğuksu Deresi'ne yakınlığı ve verimli toprakları nedeniyle devamlı iskan edilen yerlerinden biri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Caneva şöyle devam etti: "9 bin yıldan uzun bir geçmişi içerisinde barındıran Yumuktepe Höyüğü Mersin'in modern bir Mersin olma aşamasını basamak basamak anlatmaktadır. Biz bu höyükte yatan tarihi herkesin görmesi amacıyla müze yapılmasını istiyoruz. Bu doğrultuda her döneme ait açmalara birer oda yapılmasını ve bu odalarda o dönemlere ait materyallerin yazı ve görsellerle desteklenerek sergilendiği şekilde bir proje çizdik. Bu projemizi Mersin Valiliği'ne ve Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne sunduk. Destek bekliyoruz"

1930'LU YILLARDA YİNE KAZILMIŞTI
Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden olan ve 'Soğuksutepe' adıyla da anılan Yumuktepe'de sistemli arkeolojik kazılar, İngiliz John Garstang başkanlığında 1936-1937 yıllarında yapıldı. İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması nedeniyle ara verilen kazılara, 1946'da yeniden başlanıp 1947'de sonuçlandırıldı. 1992 yılında hazırlanan ve 1993 yılında başlanan 'Yumuktepe Arkeolojik Kazısı' çalışmaları ise her yaz sürdürülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yumuktepe'de kazılar durmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN