Son kaplumbağa yavruları Mersin'de denizle buluştu

Giriş Tarihi: 15.9.2013

Mersin'in Erdemli ilçesi sahillerinde, bu sezonun son yavru caretta caretta ve chelonia mydas deniz kaplumbağası yavruları yumurtadan çıkıp denize ulaşmayı başardı

Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUMER) Müdür Yardımcısı Dr. Aşkın H. Uçar, Erdemli ilçesi sahillerine ergin anneler tarafından yumurtaları bırakılan caretta caretta ile chelonia mydas yavrularının yuvalarından çıkarak güvenle denizle buluşmalarının sağlandığını bildirdi.

GÜVENLE DENİZE GİDİYORLAR

Nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının Doğu Akdeniz'de en fazla yumurta bıraktığı illerin başında Mersin'in geldiğini belirten Dr. Aşkın H. Uçar, Erdemli'de Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu sahillerine çoğu chelonia mydas türü ergin 221 deniz kaplumbağasının yumurtlamak için çıktığını söyledi. Dr. Uçar, "Bunlardan 176 tanesinin açılışı ekipler tarafından kontrollü yapılarak yavruların güvenli bir şekilde denizle buluşması sağlandı" dedi.

25 YIL SONRA GELİYORLAR

Geçen yıl Alata sahiline 230'a yakın kaplumbağanın yumurta bıraktığını kaydeden Dr. Uçar, bu yıl da aynı rakamın yakalandığına dikkat çekti. Ergin anneler yumurtayı sahile bıraktıktan 50-55 gün sonra yavruların yumurtadan çıkarak yaşamak için denize koştuğunu belirten Dr. Uçar, "Yuvadan çıkıp yaşam mücadelesini kazanan bir dişi kaplumbağanın 25 yıl sonra üremek üzere doğduğu sahile çıkarak neslini sürdürmeye çalışıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son kaplumbağa yavruları Mersin'de denizle buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN