Tarım ve hayvancılığa Mersin'de 10,3 milyon

Giriş Tarihi: 15.9.2013
Mersin'de tarıma dayalı sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren 8 firma, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü'nün 4,8 milyon lira hibe desteği vereceği toplam 10,3 milyon liralık yatırım için törenle sözleşme imzaladı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da imza attığı sözleşmeye göre firmalar, 3 et ve tavuk işleme, 3 meyve ve sebze paketleme ve 2 arıcılık tesisi kuracak. Öte yandan 10'uncu çağrı döneminde kuruma sunulan projeler de merkez tarafından incelenmeye başladı.

ÇİFTÇİ ARTIK ÖDEYEBİLİYOR
Mersin İl Özel İdaresi Meclis Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Bakan Zafer Çağlayan 3,5 milyon lirası yine hibe olacak toplam 5 milyon liralık 4 projenin daha yakında imza töreni ile hayata geçirileceğini söyledi. 10 yıl önce faizler çok yüksek olunca çiftçi kredilerinin ancak yüzde 38'inin tahsil edilebildiğini, kazancın alınan kredinin faizini karşılayamadığını hatırlatan Çağlayan "Bugün çiftçimiz aldığı kredilerin yüzde 99'unu geri ödeyebiliyor. Bu da hükümetimizin faizler konusunda tarımsal desteğinin ve faiz düşüşünün önemli göstergesi" diye konuştu.

DESTEKLEMELER DEVAM EDECEK

2002'den bu yana Mersin'e 634 milyon lira tutarında tarımsal destek sağlandığını, sadece 2012'de Mersinli çiftçilere 84 milyon lira aktarıldığını ifade eden Bakan Zafer Çağlayan "Narenciyede destek gerek üreticimize gerek ihracatçımıza bugüne kadar devam etti, bundan sonra da edecek. Geldiğimiz seviye orta düzeyde ama yeterli değil. Çiftçimizi 2023 hedeflerine taşımak istiyoruz. 2023 çok önemli" dedi.

FIRSATLARI KAÇIRMASIN
Kırsal Kalkınma Programı'nın önemli fırsatlar sunduğuna da dikkat çeken Ekonomi Bakan Çağlayan, programın, işletmelerin AB standartlarına yükselmesini sağlayıp, yüzde 25 Türkiye yüzde 75 AB katkısı olduğunu söyledi. Yatırım projesi olan girişimcilere yüzde 50-75 arası hibe desteği sağlandığını da aktaran Bakan Çağlayan şunları kaydetti: "291 milyon avrosunu ülkemizin, 874 milyon avrosunu AB'nin sağladığı kredilerle toplam 1 milyar 165 milyon avro bütçe bu işe ayrıldı. Bu rakama bütçeden faydalananların yapacağı katkıları da eklersek toplam yatırımlar 2.5 milyar avroya yaklaşır. Çiftçimiz en iyi şekilde bu fırsatı değerlendirsin"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım ve hayvancılığa Mersin'de 10,3 milyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN