Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinemanın emekçisi Altın Koza Festivali

Adana Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Altın Koza Film Festivali'ncisi bugün başlıyor. Festival 650'si doğrudan görev alan bin 200 kişinin emeğiyle gerçekleşiyor

Giriş Tarihi: 16.9.2013
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 20'ncisini düzenlediği Uluslararası Altın Koza Film Festivali bugün akşam Merkez Park Anfi Tiyatro'da düzenlenecek açılış töreniyle başlıyor. Sinemanın prestijli organizasyonlarından olan festival, 650'si doğrudan görev alan yaklaşık bin 200 kişinin emeğiyle düzenleniyor. Hazırlıkları bütün yıl süren ancak son 2 ay yoğunlaşan organizasyonun yönetimini, Altın Koza A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Timuçin, Genel Müdür ve Festival Genel Koordinatörü Candan Yaygın ve Festival Sinema Programları Genel Koordinatörü Kadir Beycioğlu yürütüyor.

ÖĞRENCİLER DE GÖREV ALIYOR
16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek festival faaliyetlerinde Altın Koza A.Ş.'nin yaklaşık 50 idari personeli, 60 teknik personel, 260'ı aşkın karşılama hostesi ve hostu ile diğer görevliler, günlük 120 civarı güvenilk personeli, etkinliklerde ise dekor ve ses gibi konularda hizmet veren şirketlerin 150'den fazla çalışanı emek harcıyor. Festivalde görev alanlar arasında profesyonellerin yanı sıra üniversite öğrencileri de yer alıyor. Altın Koza Film Festivali için görev yapanların sayısı, yemek, konaklama, tanıtım ve ulaşım gibi hizmet alınan şirketlerde çalışanlarla birlikte bin 200'ü buluyor. Festivalin bu yılki bütçesi ise yaklaşık 5 milyon lira olarak hesaplanıyor.

MEYVESİNİ ALIYORUZ
Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Altın Koza Film Festivali'nin kentin tanıtımına büyük katkısının olduğunu söyledi. Festivalin her yıl artan prestiji sayesinde, bir hafta boyunca başta sanat dünyası olmak üzere tüm Türkiye'nin Adana'yı konuştuğunu kaydeden Aldırmaz, "Festivalimizin gördüğü ilgi her yıl artıyor. Bu yıl Uzun Metrajlı Film Yarışması'na 47, Akdeniz Ülkeleri Yarışması'na 450, Öğrenci Filmleri Yarışması'na ise 370 civarında film başvurdu. Bu da Altın Koza'nın sinema dünyası için önemini ortaya koyuyor" dedi.

DÜNYANIN FİLMİ FESTİVALDE
Altın Koza Film Festivali'nde, Adanalıların izleyemediği filmlere ayrılan Özel Gösterim, İskandinav ülkelerinin yapımlarının sinemaseverlerle buluşturulacağı Kuzey Işıkları, Altın Koza'da 1969'dan bu yana ödül almış filmlerin buluşturulduğu Altın Kozalılar, Brezilya'daki toplumsal olanların beyaz perdeye yansıtılacağı Karnaval Yok Futbol Yok ve ödüllü belgesellerin gösterileceği Dünya Belgeselleri bölümler de yer alacak. Festival filmleri, Cinemaximum, Arıplex, Avşar sinemaları ve Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda toplam 10 salonda göterilecek. Organizasyon boyunca Hababam Sınıfı filmi özel fotoğraf v karikatür sergileri, konferanslar, söyleşiler, paneller, sergiler ve sinema atölyeleri ile çeşitli sanatsal etkinlikler de düzenlenecek.

İLKGÖSTERİMLER ADANA'DA
Festivalin açılış töreninde bu yıl 'Türk sinemasının 4 yapraklı yoncası' olarak adlandırılan Türkan Şoray, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik bir araya gelecek. Festivalin devamında da sinemanın yıldız oyuncuları, yönetmenler, yazarlar ve eleştirmenler Adana'da konuk edilecek. Organizasyon boyunca yaklaşık 650 sinema insanı konuk edilirken, sanatseverler Türk ve dünya sinemasından 215 filmle, 450 gösterimde buluşacak. Festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması düzenlenecek. Organizasyonun dünya sinemasına ayrılan bölümünde, festivallerden ödül almış filmlerin Türkiye'deki ilk gösterimleri yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinemanın emekçisi Altın Koza Festivali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN