Boynuzdan yapılan taraklar dökülme ve kepeği önlüyor

Ünlü baston ustası Refa Gökbulak'ın manda, koç ve sığır boynuzundan yaptığı taraklar kepeği ve dökülmeyi önlüyor

Giriş Tarihi: 17.9.2013
Türkiye'de ve dünyada uzun yıllardır eski kemik taraklar yerine plastik taraklar kullanılıyor. Ahlatlı baston ustası Gökbulak ise bu eski geleneği yeniden canlandırmak ve yaşamak için yola çıktı. Bastonlarıyla ünlü Ahlat'ta baston ustası Gökbulak, baston yapımından arta kalan manda, koç ve sığır boynuzlarını organik tarak yaparak değerlendiriyor. Yapılan kemik taraklar aynı zamanda saç dökülmesi ve kepeği de büyük ölçüde önlüyor. Plastik tarağa göre daha pahalı olmasına rağmen kemik tarağa ilgi de bir hayli büyük.

EMEK İSTEYEN BİR İŞ

Kemik tarakların atlarımızın uzun yıllar kullandıkları bir ürün olduğunu ve bu ürünün insan sağlığı açısından son derece önemli olduğunu belirten Ahlatlı Baston Ustası Refa Gökbulak, baston yapımından arta kalan malzemeyi tarak yaparak değerlendirdiklerini söyledi. Kemik tarağa ilgi olduğunu ifade eden Refa Gökbulak, "Bastondan artan manda, koç ve sığır boynuzlarını kemikte değerlendirmeye karar verdik. Uzun zamandan beri yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda birkaç yıldır düzenli bir şekilde kemikten tarak yapıyoruz. Tarak da baston gibi çok özen isteyen ve estetik olması açısından da emek isteyen bir sanat dalıdır" dedi.

FAYDALI ÜRÜN
Gökbulk şöyle devam etti: "Kemik geçmişte atalarımızın sıkça kullandıkları doğal bir üründür. Çünkü gerçekten sağlık açısından faydalı bir ürün. Bunun yanında kemik tarakların başka bir özelliği de bu taraklar saç köklerine masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırıyor. Vücuttaki elektriklenmeyi alıyor. Özellikle fuarlara gittiğimizde en çok rağbet gören kemik tarakların 6 çeşit üretimini yapmaktayız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boynuzdan yapılan taraklar dökülme ve kepeği önlüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN