Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'in her yerinde görülecek

Giriş Tarihi: 17.9.2013

Kanada'daki 'Faire Mosaiculture' etkinliğinde birinci olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ekibinin çiçeklerle yaptığı 'Çingene Kızı' beğenildi

Kanada'nın Montreal kentinde düzenlenen 'Faire Mosaiculture' yarışmasında birinci olan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ekibinin çiçeklerle yaptığı 'Çingene Kızı' mozaiği, tanıtım için de büyük bir fırsat oldu. Organizasyonu ziyaret eden yaklaşık 1,5 milyon kişi, Gaziantep'i de tanıma imkanı buldu. Kanada'da özel eğitim alan 2 belediye çalışanı tarafından 20 günde 18 bin 576 çiçekle yapılan Çingene Kızı Mozaiği, 2 boyutlu projeler arasında birinci oldu.

ÜÇ YILDA BİR YAPILIYOR
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürü Şafak Tercan, 2000 yılından bu yana 3 yılda bir düzenlenmeye başlanılan fuar ve yarışmanın, Gaziantep'in tanıtımı için önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. Tercan, "Bu tür organizasyonların tanıtıma büyük katkısı oluyor. Fuarı yaklaşık 1,5 milyon kişi ziyaret etti. Bu insanların tamamının Gaziantep ve Türkiye'yi tanıyacak olması bizim için çok önemli. Üstüne bir de şampiyonluk almak, sevincimizi daha da arttırdı" dedi.

50 ESERLE YARIŞTI

Yarışmaya kentler ve projelerin katıldığını, 30 ülkeden 50 eserin yer aldığı yarışmada Çingene Kızı mozaiğinin 2 boyutlu daha iyi anlatılacağı düşüncesiyle 2 boyutlu bölümde yer aldıklarını söyleyen Tercan, "Yarışmaya ilk kez katılmamız nedeniyle biraz tedirginliğimiz vardı ama çalışmamız tamamlanınca durum değişti. Herkesin çok beğendiği eserimiz birinci olarak Gaziantep ve Türkiye'nin tanıtımına katkı bulunacak. Bu durum bizi çok gururlandırdı" şeklinde konuştu.

BENZERLERİ YAPILACAK
Kanada'da eğitim alan görevlilerin Gaziantep'e döndükten sonra Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışanlarına da aynı eğitimi verdiklerini söyleyen şafak Tercan, "Önümüzdeki dönemde Gaziantep'in farklı bölgelerindeki park ve bahçelerde bu yöntemle yapılmış eserler yapmak istiyoruz. Bu hem parklarımızı güzelleştirecek hem de tarihi eserleri yerinde görme şansı olmayanların canlı bitkilerden yapılmış örneğini görme imkanı sunacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'in her yerinde görülecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN