Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mikro kredi alıp töreye direndiler

Giriş Tarihi: 17.9.2013

Şanlıurfa'da mikro kredi alan bin 600 kadından biri olan ve kendi işini kuran Hülya Gül, 'kadın erkeğe muhtaçtır' düşüncesini yıkarak töreye direndiklerini söyledi

Şanlıurfa Belediyesi'nin Başkan Ahmet Eşref Fakıbaba öncülüğünde yürüttüğü mikro kredi çalışmasından yaklaşık bin 600 kadın yararlandı. Kadınlardan bir bölümü kendi işini kurarak ekonomiye katıldı. Her biri başarı öyküsü yazan kadınlardan Hülya Gül, 'kadın erkeğe muhtaçtır' algısını yıktıklarını belirterek "Biz törelere mikro krediyle direndik" dedi.

Sokağa bile çıkamazdım
Aldığı mikro kredi ile uyku seti, yorgan, yastık üretimi yaptığını dile getiren Hülya Gül daha önce okuma yazma bilmediği için sokağa bile çıkamadığını belirtti. Belediyenin verdiği mikro krediyle kendi işini kurduğunu anlatan Gül, "Şimdi İstanbul'a, İzmir'e gidip mal alıyor ürettiğim ürünleri Türkiye'nin birçok iline pazarlıyorum. Yanımda da işçi çalıştırıyorum" diye konuştu.

Çapa yaparken patron oldum
Tarlada çapa yaparken bir arkadaşının tavsiyesiyle mikro krediye başvuran Adile Çiftçi de, çiçekçiliğin yanı sıra, giyim ve süs eşyaları satmaya başladı. Hedefinin giyim atölyesi açmak olduğunu anlatan Çiftçi, burada özellikle yetim çocuklara istihdam alanı yaratacağını söyledi. Mikro kredi ile sermayesini bir yılda 25 kat artıran Saadet Ağırboz da belediyeden aldığı mikro krediyle kendine bir dikiş makinesi alıp evini atölyeye dönüştürdüğünü kaydetti.

Daha ne olsun?
Aldığı bin liralık mikro kredi desteğiyle dönerci dükkanı açarak hayallerine kavuştuğunu belirten Yıldız Yıldız da mikro kredi sayesinde önce ehliyetini sonra araba aldığını anlattı. Yaptığı işle 7 çocuğunu geçindirdiğini belirten Yıldız, "Çok heyecanlıyım. Bu projeyle birlikte hayatımda çok büyük değişiklik oldu. Sermayem şimdi 20 bin liraya ulaştı. Okuma yazma öğrendim, ehliyet aldım, araba aldım. Hayatımda birçok şey değişti. Daha ne olsun" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mikro kredi alıp töreye direndiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN