Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diş hastaları SGK kapsamına alınmalı

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Yaman, "Sağlık ağızda başlar" diye konuşarak ağız ve diş sağlığına dikkat çekti

Giriş Tarihi: 19.9.2013
585 üyesi ile Türkiye'deki en büyük diş hekimleri odalarından biri olan Adana Diş Hekimleri Odası mesleğe yönelik çalışmaları ve projeleriyle dikkat çekiyor. Oda Başkanı Dt. Hasan Yaman, ağız ve diş sağlığının önemine dikkat değinerek, Adana'da dar gelirli nüfusun en az yüzde 60'nın diş hekimi muayenesine gidemediğini daha kötüsü kentin kenar kısımlarında binlerce insanın bırakın diş muayenesi olmayı eline diş fırçası dahi almadığının altını çizdi.

SGK ANLAŞMA SAĞLAMALI

Bu tablonun üzücü olduğunu belirten Yaman, "Türkiye'de diş hekimliği fakültesi ve mezun olan hekim sayısında çok fazla. Bu sistemin düzenlenmesi gerekiyor. Hekim sayısını artırmak yerine hekim dağılımına dikkat edilmeli. SGK'lı hasta nasıl göz, kalp gibi tedavilerini dışarıdan kurum desteğiyle yapıyorsa aynı hasta özel diş muayenesini de tedavisini olabilmeli. Kısa vadede bu sayı ancak o zaman azalır. Konuyu Ankara'da milletvekillerimize, bakanlığımıza anlattık cevap bekliyoruz" dedi. "Ağız ve diş sağlığı hizmetinin planlanmasında Sağlık Bakanlığı fikrimizi sorsun, düşüncelerimizi alınsın. Bizlere de yetki versin" diye konuşan Başkan Yaman, "Adana'da Fatma Kemal Timuçin Kalp Hastanesi'nin diş hastanesine dönüştürülmesi planlanıyor. Karar için beklemedeyiz" diye konuştu. Koruyucu hekim konusuna da değinen Yaman, "Gelişmiş ülkelerde kamu koruyucu hizmetleri verir özelde tedavi hizmetlerini. Türkiye'de bu sistem ters işliyor. O da kamu hastanelerinde büyük yığılmalara neden oluyor" şeklinde konuştu.

Bir kongre merkezimiz yok
Oda yönetimi olarak Adana'da hep ilklerin altına imza attıklarını söyleyen Başkan Hasan Yaman, "Yaptığımız başarılı çalışmalar neticesinde büyük uğraşlarla 2014 yılında yapılacak olan ve yaklaşık iki bin diş hekiminin katılacağı Dünya Diş Hekimliği Kongresi'ni Adana'ya aldık. Ancak kentimize büyük bir ivme kazandıracak olan bu büyük organizasyonu Adana'da bir kongre merkezi olmaması nedeniyle geri iade etmek zorunda bırakıldık. Adana'ya bir kongre merkezinin yapılmasını istiyoruz" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş hastaları SGK kapsamına alınmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN