Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın Koza'da saygı duruşu

20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamındaki etkinliklerde, Türk sinemasının emektarlar ve unutulmaz sanatçılarına saygı duruşunda bulunuldu. Sanatçılar ise halkı coşkuyla selamladı

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Adana Uluslararası Altın Koza Film Festivali, Türk sinemasının emektarlarını ve efsaneleşmiş filmleri unutmadığını bir kez daha gösterdi. Festival organizasyonu kapsamında düzenlenen Hababam Sınıfı Sergisi ve Sinema Dayanışma Gecesi, Adanalıların sinemaya ve katkı koyan emektarlarına bir saygı duruşu niteliğindeydi. Sergiye katılan Hababam Sınıfı oyuncuları ve Dayanışma Gecesi'ne katılan usta isimler, gördükleri ilgi karşısında duygulandı. Dayanışma gecesinde nostaljik dakikaların ardından popçu Demet Akalın konser verdi.

HABABAM SINIFI TOPLANDI
Bu yıl 20'ncisi düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında 75'inci Yıl Sanat Galerisi'nde, Hababam Sınıfı filmine ilişkin fotoğraflar, afişler ve özel olarak yaptırılan balmumu heykellerden oluşan sergi düzenlendi. Serginin açılış törenine filmde oynayan Ahmet Arıman, Dilaver Gür, Tuncay Akça, Cafer Dere, Dinçer Tekindamar, Teoman Ayık, Mehmet Çatay, Faruk Çavlı ve Tayfun Akalın gibi isimler de katıldı. Oyuncular törende zaman zaman duygusal anlar yaşadı.

ÇOK ÖZEL ANLAMI VAR
Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, törendeki konuşmasında Hababam Sınıfı'nın sıradan bir öykü olmayıp, toplumsal bir anlam taşıdığını söyledi. Aldırmaz, filmin müzesini de hayata geçireceklerini belirtti. Filme kaynak olan Hababam Sınıfı romanının yazarı Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz, "Filmin film olduğu zaman Rıfat Ilgaz'ın adı afişlerde yoktu. Ama burada unutulmamış" dedi. Filmde rol alan Tuncay Akça da yaptığı açıklamada İstanbul'dan çok uzakta, Adana'da Hababam Sınıfı'nın anılmasının çok özel anlamı olduğunu söyledi. Açılışın ardından Hababam Sınıfı oyuncuları, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ve konuklar, sergilenen fotoğraf ve afişleri izleyip filmdeki gibi düzenlenen sınıftaki sıralarda, karakterleri temsil eden balmumu heykellerin arasında oturdu.

DEMET AKALIN COŞTURDU
Hababam Sınıfı Sergisi'nin ardından Altın Koza Festivali, bir başka vefa örneğini Sinema Dayanışma Gecesi'nde sergiledi. Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen, Vatan Şaşmaz ve Melike Öcalan'ın sunduğu gecede Türk sinemasının emektarları Nuri Alço, Yılmaz Köksal, Ayten Uncuoğlu, Gülsen Tuncer, Can Kolukısa, Mine Soley, Altan Günbay gibi isimlerden oluşan unutulmaz oyuncular halkı selamladı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da eşi Serpil Aldırmaz'la birlikte sanatçıların yanında aldı. Hababam Sınıfı filmi oyuncuları da Adanalıların karşısına çıkarak sürpriz yaptı. Gece, Demet Akalan'ın dans ve ışık gösterileriyle süslenmiş konseriyle devam etti. Ücretsiz halk konserine katılan binlerce Adanalı gönlünce bir gece geçirmenin keyfini yaşadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın Koza'da saygı duruşu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN