Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elbistan 52 bin ton kristal şeker üretecek

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesindeki Şeker Fabrikası'nda başlayan yeni pancar alım sezonunda, 52 bin ton kristal şeker üretilmesi hedefleniyor

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesindeki Şeker Fabrikası'nda 29'uncu dönem şeker pancarı alım kampanyası başladı. Kampanya alım döneminin açılışı nedeniyle fabrika bahçesinde tören düzenlendi. Törende konuşan Fabrika Müdürü Abit Kılıç, yeni sezonda toplam 365 bin ton şeker pancarı işleneceğini ve 52 bin ton kristal şeker üretileceğini söyledi. Kılıç, fabrikanın 1985'ten bu yana bölge ve Türk ekonomisine katkı sağladığını bildirdi.

49 MİLYON TL ÖDENECEK

Kendilerine bağlı 4 bölgede, 65 köyde, 2 bin 558 çiftçinin 59 bin 800 dekar alanda pancar ekimi gerçekleştirdiğini anlatan Abit Kılıç, "Bu sezon işlenecek pancar miktarının 365 bin ton olacağını tahmin etmekteyiz. Bu rakam geçen yıl 342 bin ton olarak gerçekleşmişti. Bu kampanya döneminde bedel ödenen pancar miktarı 370 bin ton olup çiftçiye 49 milyon lira pancar bedeli ödenecektir. Bu bedelin yüzde 36'sına tekabül eden 17 milyon lira ayni ve nakdi avans olarak çiftçimize ödenmiştir. Üreticilere sözleşme gereği 74 bin ton bedelsiz yaş pancar küspesi verilecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elbistan 52 bin ton kristal şeker üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN