Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkes okula onlar tarlaya

Milyonlarca öğrenci yeni eğitim sezonunun başlamasıyla sınıflardaki yerini alırken, Şanlıurfa'da pamuk işçiliği ya da çobanlık yapan çocuklar hala okula gidemedi

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Şanlıurfa'da mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının okul sorunu çözülemiyor. Milyonlarca öğrenci yeni sezonun başlamasıyla okula giderken, Şanlıurfalı tarım işçilerinin çocukları tarlada pamuk toplamak ya da çobanlık yapmak zorunda kalıyor. Günd 25 lira kazanan çocuklar, okula gitmek istediklerini ancak ailelerinin göndermediğini söylüyor. Önlük giyemeyen, çantalarını sırtlayıp okul yoluna düşemeyen tarım işçisi çocukların kimi tarlada pamuk topluyor, kimi de çobanlık yapıyor. Merkeze bağlı Sağlık köyünde yaşayan ve ilkokul 5'inci sınıfa geçen Abdulhakim Anaz, "Okula başlamam gerekiyordu. Ama çobanlık yapmam gerekiyor. Ne zaman derslere başlayacağım belli değil. Doktor olmak istiyorum ama okula gidemiyorum" dedi.

ANONSLARLA UYARILIYOR
Aynı köyden 3'üncü sınıf öğrencisi Mehmet Aslan da okula gidemeyip inek çobanlığı yapmak zorunda olduğunu söyledi. Bu arada Sağlık köyündeki hoparlörlerden çocukların okula gönderilmesi gerektiği yönünde anonslar yapılıyor. Anonslarda, 12 yıllık eğitimin zorunlu olduğu, çocuğunu okula göndermeyen ailelere devletin yaptığı yardımların kesileceği belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes okula onlar tarlaya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN