Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bin derecelik ısıda cama şekil veriyorlar

Adıyaman'da 'Alevle Cam Boncuk Yapımı Kursu'na katılan kadınlar bin derece sıcaklıkta cama şekil vererek yöreye özgü takılar üretiyor , aile ekonomisine katkı sağlıyor

Giriş Tarihi: 24.9.2013
Güneydoğulu kadınların hayalleri, bin derece sıcaklıkta cama verdikleri şekille gerçeğe dönüşüyor. Adıyaman Kadınlarını Kalkındırma Derneği ve Adıyaman Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) tarafından, Sosyal Destek Projesi (SODES) kapsamında 'Alevle Çalışma ve Cam Boncuk Yapımı Kursu' açıldı. Bin derecelik ısıda hünerlerini sergileyerek camdan kolye, bileklik, tespih, anahtarlık ve yüzük gibi eserler ortaya çıkaran kadınlar, bu sayede kendilerine yeni bir iş olanağı da sağlıyor. ÇATOM sorumlusu Hacer Açlan, kurs sayesinde cam tasarım ustaları yetiştirdiklerini belirtti. Bundan sonraki süreçte kursu devam ettireceklerini vurgulayan Açlan şunları söyledi:

KADINLAR KAZANACAK
"Şu anda buradaki kursiyerler için Adıyaman'da bu işi sürdürecekleri eğitimlerimiz olacak. İnşallah kadınlarımız hayalleri ölçüsünde yapacakları çalışmayla hedeyelik eşya sektörüne yeni bir heyecan getirecek. Ürünler ilerleyen günlerde sergilenerek satışa çıkarılacak. Bu vesileyle bir istihdam alanı oluşturulmuş olacak. Adıyamanlı kadınlar kazanacak."

TANITIMA KATKI

Cam sanatıyla kentin yöresel kültürünü yaşatacaklarının altını çizen Açlan, ortaya çıkacak ürünlerle Adıyaman'ın tanıtımına katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

TERAPİ ETKİSİ VAR
Eğitmen Ömür Duruerk de bu sanatın insanlarda terapi etkisinin olduğunu aktardı. Yaptıkları çalışmayla ilgili bilgi veren Duruerk, şöyle konuştu: "Çubuk camlarımız ve oksijen ile propan dediğimiz gazımız var. Bunları bin derece ısıda eritir hale getiriyoruz. Eriyen cama şekil vererek yeni tasarımlar ortaya çıkartıyoruz. Kursiyerlerimiz bu şekilde alevle çalışma tekniğini öğreniyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bin derecelik ısıda cama şekil veriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN