Bakan Eker'den kadınlara jest

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Adana'da TAYEM'e ait olan eğitim merkezi açılışını 'öpülesi kınalı ellerin sahibi' dediği kadın çiftçilere yaptırdı

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Adana'da yeni Tarımsal Yayım ve Hizmet İçi Eğitim Merkezi (TAYEM) hizmet binasının açılış törenine katıldı. Eker merkezin açılış kurdelesini, konuşmasında 'öpülesi kınalı ellerin sahibi' dediği kadın çiftçilere yaptırdı. Bakan Eker, bahçesine ilk fidanı kendi elleriyle diktiği yeni TAYEM binasında özellikle sulama eğitimlerine önem verileceğini, çünkü Çukurova topraklarında sulamadan kaynaklanan çoraklaşma tehlikesinin olduğunu söyledi.

19 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Bakan Mehdi Eker, Adana'daki ilk durağı olan Valilik'te şeref defterini imzaladıktan sonra Vali Hüseyin Avni Coş'la birlikte açıklama yaptı. Bakan Eker Adana'ya toplam 19 milyon liralık ve yarısı bakanlıktan hibe destekli 10 tarım ve gıda tesisinin açılış töreni için geldiğini belirterek "Adana'da bugüne kadar, bitmek üzere olanlarla birlikte toplam 56 gıda, tarım ve hayvancılık tesisi devletin yüzde 50 hibe desteğiyle kuruldu" dedi.

SULAMA EĞİTİMİ ÖNCELİKLİ

Eker, Tarımsal Yayım ve Hizmet İçi Eğitim Merkezi (TAYEM) yeni hizmet binası açılışında ise kapalı sulamanın önemine dikkat çekti. Harran Ovası'nda yaklaşık yarım asır boyunca açık sulamayapılması nedeniyle 55 bin hektar arazide çoraklaşma yaşandığını ve telafisi için hükümet olarak yüzlerce milyon lira harcadıklarını kaydeden Eker, "Aşağı Seyhan Havzası'nda da böyle bir durum olmaması için, TAYEM'de sulama eğitimlerine özel önem verilecek" dedi.

KİMYASALLAR - PAZARLAMA

Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Milletvekili Necati Çetinkaya, Büyükşehir Belediye Başkan Vekil Zihni Aldırmaz siyasetçiler ve çiftçilerin katıldığı törende Bakan Eker, tarımda üzerinde durdukları diğer 2 temel sorunu ise şöyle sıraladı: "Topraklarımızı kimyasallara karşı korumak zorundayız. Bu hem çevre, hem insan sağlığı, hem de verimlilik için gerekli. Ayrıca yeni gelişen teknolojileri, bilgileri almalı, yeni pazarlama yöntemlerini hayata geçirmeliyiz. TAYEM'in yeni binasında bu konularla ilgili eğitimler için her türlü altyapı mevcut."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Eker'den kadınlara jest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN