Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mobilyada küçük firma bir avantaj

Giriş Tarihi: 27.9.2013

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, sektörün küçük firmalardan oluşmasının avantaj olduğunu belirtti

Adana'da bu yıl 7'ncisi düzenlenen ve Türkiye'nin değişik yerlerinden 100'e yakın firmanın bir araya geldiği Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de katıldığı törenle kapılarını ziyaretçilere açtı. Yaklaşık 13 bin metrekare alanda düzenlenen fuarı bu yıl 50 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Bakan Ömer Çelik törendeki konuşmasında, sektörün küçük firmalardan oluşmasının aslında bir dezavantaj değil avantaj olduğunu söyledi. Çelik, İtalyan mobilya sektörünü örnek gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada mobilya ihracatına değinirken "Sırtınızı dayadığınız yerin Türk markası olması önemli" dedi. Mobilya sektöründe ileri giden ülkelerin tasarım ve ar-ge'ye önem verdiğini vurgulayan Çelik, "Mobilyada öne çıkan ülkelerin ortak özellikleri var. Bunlardan biri ar-ge ve tasarıma önem vermeleri. Ama biz birçok sektörde uzun yıllar bu iki konuyu arka plana ittik. Oysa özellikle mobilyada tasarım ve ar-ge çok önemli" diye konuştu.

BÖLGEDEN DESTEK GÖRÜYOR

Vali Hüseyin Avni Coş da törendeki konuşmasında fuar nedeniyle komşu illerden katılımın yüksek olmasının önemli olduğunu belirtti. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise mobilyacılığın kendisi için baba mesleği olduğunu vurgulayarak, 5,5 milyonluk nüfusu barındıran Çukurova hinterlandının sektörde geldiği yerin büyüklüğüne dikkat çekti. Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı da sektör olarak ihracata ağırlık verdiklerini, her yıl başarılı sonuçlar alındığını söyledi.

YOZGAT'TAN BİLE KATILIMCI VAR
Açılışın ardından Bakan Çelik ve diğer protokol mensupları stantları gezip ürünleri inceledi. TÜYAP tarafından Adana Fuar ve Kongre Merkezi'nde organize edilen ve Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Bursa, İstanbul ve Yozgat'tan firmaların katıldığı mobilya fuarı 29 Eylül akşamına kadar ziyaret edilebilecek. Fuarda özellikle bölgenin el yapımı ve avangard çizgilere sahip mobilya ürünleri dikkat çekiyor. Fuara Libya, Irak, Gürcistan, Makedonya, Sırbistan ve Azerbaycan'dan profesyonel ziyaretçiler de ilgi gösteriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilyada küçük firma bir avantaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN