Sulama kanalları artık can almasın

Adana'da son 5 yılda 23 kişinin ölümüne, 34 kişinin yaralanmasına yol açan DSİ Sulama Kanalı dosyasını açıyoruz

Adana'da Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Yardımcısı Sezai Balcılar'ın içinde bulunduğu makam aracının Mavi Bulvar'da sulama kanalına uçmasından sonra araçtan yaralı olarak çıkarılan Balcılar'ın hastanede can vermesinden sonra gözler DSİ sulama kanallarına çevrildi. Son 5 yılda kanala uçan araçlarda bulunan 23 kişinin can vermesi ve 34 kişinin yaralanması bir kez daha kanallar çevresinde alınan güvenlik önlemlerinin yeterli olup olmadığı tartışmasını gündeme getirdi.

SADECE SÜRÜCÜLER DEĞİL

SABAH Güney olarak kanal dosyasını açıp, şimdiye kadar yaşananları, olayda can kaybeden ailelerin duygularını, uzmanların görüşlerini ve neler yapılması gerektiğini anlatacağız. Sulama kanalları konusunda DSİ yetkilileri her ne kadar hatanın büyük oranda dikkatsiz ve aşırı süratli araç kullanan sürücülerle, tüm uyarılara karşın serinlemek amacı ile kanala atlayan çocuklarda bulmasına karşın mahkemeler, kanallardaki ölümlerle ilgili kuruluşun da kusurlu olduğu kararını verdi.

15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Adana'da 7 Eylül 2012 tarihinde Kıyıboyu Caddesi Metro Köprüsü yakınında meydana gelen olayda, kırmızı ışıkta geçen Hasan Karabulut, bir otomobile arkadan çarparak sulama kanalına uçmasına neden oldu. Kazada 40 yaşındaki anne Yasemin Dağlı ile 4 yaşındaki kızı Yaren can verdi. 5 kişi de yaralandı. Olaydan sonra tutuklanan Hasan Karabulut, 15 yıla kadar hapis istemi ile yargılandı. Kırmızı ışıkta geçmediğini öne süren sürücü ilk duruşmasında tahliye edildi. Ankara Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen rapor, kırmızı ışıkta geçmediğini ileri süren sürücüyü yalanladı. Adli Tıp, sürücünün asli kusurlu olduğunu bildirirken, kanal kenarında trafiğin seyir güvenliğini sağlayacak durumda bulundurmayan kuruluş yetkilisi ise tali kusurlu saydı. Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma eksiklerin tamamlanması için ileri bir tarihe ertelenirken, kurum yetkilisi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sulama kanalları artık can almasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN