Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bariyer yüzünden kocam yaşamıyor

Adana'da sulama kanalına uçan araçtan baygın çıkan ve hastanede can veren müdürün eşi Bilge Balcılar, "Eşimin ölümünde kimin zerre kadar hatası varsa hakkımı helal etmiyorum" dedi

Adana'da Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Yardımcısı Sezai Balcılar'ın can vermesiyle son bulan olayda DSİ sulama kanalına uçan araçlarla ilgili kanal çevresindeki güvenlik sorunu tartışması daha da alevlendi. Talihsiz şekilde can veren Sezai Balcılar'ın gözü yaşlı eşi fizik öğretmeni Bilge Balcılar, içini SABAH Güney'e döktü. "Eğer bariyer güçlü olsaydı o araba kesinlikle kanala uçmazdı" diyen Bilge Balcılar, "Kocamın ölümünde kimin zerre kadar kusuru varsa hakkımı helal etmiyorum" dedi.

SUYUN İÇİNDE KALDI

Bilindiği gibi, 24 Eylül Salı günü Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Erkan Güngör ile Müdür Yardımcısı Sezai Balcılar'ın içinde bulunduğu Mehmet Çiçekdağ idaresindeki 01 AJD 13 plakalı makam aracı, Mavi Bulvar üzerinde seyrederken Sevinç İnan'a çarpmamak için aniden manevra yapınca, bariyerlere çarparak kanala uçtu. Vatandaşların yardımı ile Erkan Güngör ve Mehmet Çiçekdağ kurtarılırken, müdür yardımcısı Sezai Balcılar yaklaşık 15 dakika suyun içinde kaldı.

İNSAN İHMALİ VAR
Daha sonra gelen Sualtı Polisi ve CANKUR ekiplerinin müdahalesiyle araçtan çıkarılan Balcılar hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı. Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde toprağa verilen Sezai Balcılar'ın ardından sevenleri gözyaşı döküyor. Baba evinde taziyeleri kabul eden bir çocuk annesi fizik öğretmeni Bilge Balcılar, SABAH Güney'e konuştu. Gözü yaşlı eş, kadere inandığını ancak eşinin ölümünde kesinlikle insan ihmalinin bulunduğunu öne sürdü.

"DAVA AÇACAĞIM"
Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere olayda kimlerin kusuru varsa hepsine dava açacağını belirten Bilge Balcılar, "Bu olay ne ilk ne de son olacak. Çünkü Adana'nın ortasından geçen sulama kanallarının çevresinde yeterli güvenlik önlemi yok. Öyle olsa kocam şimdi yaşıyor olurdu. Ben ölünceye kadar bu davanın takipçisi olacağım. Eşim vatanını, milletini seven bir insandı. Çalışkandı. Eğer o bariyer kuvvetli olsaydı eşim şimdi yanımızda olacaktı. Sorumluluları affetmiyorum" dedi.

DEMİR PARMAKLIK
Kardeşinin ölümüyle sarsılan Doğu Akdeniz Üniversitesi Ekonometri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Balcılar da kardeşinin ölümünden kusurlu olanlarla mahkeme önünde hesaplaşacaklarını söyledi. Kazanın meydana geldiği yerde demir parmaklıklar olduğunu belirten Prof. Dr. Balcılar, "Eğer çelik bariyer olsa o araç kanala uçmazdı. Ayrıca kurtarma çalışmaları da feci. İnsan ölmeyecekse de ölür. Sezai'min ölümünde bir yığın faktör bir araya gelmiş" diye konuştu.

BETON BLOKLAR KONULMALI
Yaşamını yitiren Sezai Balcıların mühendis kuzeni İrfan Balcılar ise, şehir içerisinde gerek yollarda gerekse içerisinden su geçen kanalların kenarlarında ağırlıklı beton bloklar kullanılması gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: Maalesef kazanın olduğu yerde yapılan demirler evlerimizde balkonlara yaptırdığımız malzemeden yapılmış. Karayolları teftiş şartnamesinde her şey açıkça belirtiliyor. Asfalt dökülmüş kenarında beton bariyerler yok. Bunların olmaması lazımdı. Canımız gitti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bariyer yüzünden kocam yaşamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN