Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşadamları korumacı önlem istemiyor

Giriş Tarihi: 28.9.2013

Arap bakanların toplantısında, kriz dönemlerinde bile şeffaf bir ticaret politikası yürütülmesi yönünde fikir birliğine varıldı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın girişimleriyle Mersin'de gerçekleştirilen Türk-Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısının kapanış oturumu yapıldı. Kapanışta ortak deklarasyonu açıklayan Bakan Çağlayan, ekonomik kriz dönemlerinde dahi korumacı tedbirlere yönelmeden ve şeffaf ticaret politikası yürütülmesi yönünde fikir birliğine varıldığını belirtti.

YOL HARİTASI

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Bizler Arap ve Türk Ekonomi Bakanları olarak halklarımızın refahını artırmak, ticari işlerimizi çeşitlendirmek ve yeni iş birliği alanları keşfetmek arzusunda olduğumuzu bir kez daha güçlü bir şekilde dile getirdik. 2 oturumda gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda ekonomi ve ticaretin her alanında ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacak kararlar alıp, bir yol haritası oluşturduk" diye konuştu.

FAALİYETLER ARTIRILACAK

Bu çalışmalar sırasında mutabık kaldıkları bazı konular hakkında bilgi veren Çağlayan, şunları kaydetti: "İlk olarak ülkelerimiz arasında somut ticari ve ekonomik iş birliği projelerini ele aldık. Ülkelerimiz arasında doğal bir konferans gibi iş çevrelerini bir araya getirecek faaliyetlerin artırılması konusunda görüş birliğine vardık. Mutabık kaldığımız konulardan birisi de uluslararası örüntüler nezdinde iş birliği oluşturmak. Bu itibarla Türkiye ve Arap Ligi ülkelerinin G-20, D-8 ve İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde yakın iş birliği içinde çalışmaya kararlı olduklarını vurguladılar. Bizler de Dünya Ticaret Örgütü ile katılım müzakereleri devam eden Arap ligi ülkelerine her türlü desteği sağlamaya hazır olduğumuz ifade ettik."

PROTOKOL ÇAĞRISI

Toplantıda ayrıca bölgesel ticaret anlaşmalarının ülkeler arasında mal ve hizmet ticaretini artırmasına katkı sağlaması konusunda fikir birliğinin oluştuğunu kaydeden Çağlayan "Bu çerçevede İslam İşbirliği Teşkilatı tercihli tarife rejimi protokolünü (PRETAS) imzalamayan ülkelere imzalamaları çağrısında bulunuldu. Bölgesel ticaretin ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi için yeni ortak çalışma grupları kurulması konuşuldu. İkili ticarette teknik engellerin kaldırılması amacıyla ülkelerimiz arasında teknik düzenlemeler standardizasyon konularında daha çok iş birliği yapılması yönünde fikirler ortaya atıldı. Toplantıda yatırımlar konusu ele alındı" dedi.

YENİ ALANLAR

Arap ve Türk bakanları olarak yeni iş birliği alanlarını keşfetmekte olduklarını bir kez daha güçlü bir şekilde dile getirdiklerini anlatan Çağlayan, "Arap Ligi ülkeleri firmaları 10 yılda ülkemize 9 milyar dolar yatırım yaptı. Ülkemiz firmalarının da 6 milyar dolar yatırım yaptığını görüyoruz. Tüm bakanlar kendi yatırımcılarını diğer ülkelere daha fazla yatırım yapmasını teşvik etmeye karar verdiler. Türkiye ve Arap ülkeleri toplamda yaklaşık 500 milyona varan nüfusu 3,5 trilyon doları bulan milli geliri 2,5 trilyon dolara yakın dış ticaretiyle adeta büyük bir dev. Amacımız geçtiğimiz yıl Arap ülkelerinde 36 milyar dolar gerçekleşen ihracatımızı ve 19 milyar dolar ithalatı yani 55 milyar dolarlık dış ticaret hacmini daha yüksek seviyelere çıkarmak" dedi.

2015'TE KUVEYT'TE

92. Dönem Sosyal Eikonomik Konseyi Arap Delegasyonları Başkanı Fas Ticaret Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Dr. Abdelkader Amara da toplantıda sonuna kadar anlaştıkları konuları aktifleştirdiklerini söyledi. Toplantının güzel bir adım olduğunu ifade eden Amara, "Dünya bir krizden geçmektedir. Bu kriz sürerken bizler bu toplantıyla azmimizi gösterdik" diye konuştu.

16 BAKAN
Toplantıya Arap Ligi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mohamed İbrahim A. Al Twaijri, 92. Dönem Sosyal Eikonomik Konseyi Arap Delegasyonları Başkanı Fas Ticaret Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Dr. Abdelkader Amara'nın yanı sıra Bahreyn, Cezayir, Cibuti, Filistin, Irak, Katar, Kuveyt, Libya, Moritanya, S. Arabistan, Sudan, Tunus, Umman ve Ürdün'den 16 bakan katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşadamları korumacı önlem istemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN