Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İskender'in geçtiği topraklara açık çek

Giriş Tarihi: 28.9.2013

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Büyük İskender'in de uğradığı Adana'nın Karataş ilçesi için "Burada yapılacak projeler için açık çek veriyorum" dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Karataş ilçesindeki antik Magarsus kenti bünyesinde olan ve bir süre önce kazı çalışmaları başlatılan tarihi anfi tiyatroyu ziyaret etti. Burada yapılan törende, Maketonya Kralı Büyük İskender'in de Asya seferine giderken Karataş'a uğradığını belirten Bakan Çelik, ilçenin turizmine yönelik taleplerin yoğun olduğunu söyledi. Çelik, "Bundan sonra da buradaki kültürel mirasa sahip çıkılması konusunda yapılması gereken ne çalışma varsa, buradan size açık çek veriyorum. Hepsine destek vereceğiz" dedi.

BURADA DENİZE GİRERDİM

Bakan Ömer Çelik, konuşmasında kendi hayatında Karataş'ın önemli bir yere sahip olduğunu, çocukluğunda birçok kez burada denize girdiğini söyledi. Karataş'ın son dönemde yatırım aldığını kaydeden Çelik, "Bundan sonra da Karataş'ın aldığı yatırımlar artarak devam edecek. Ama en önemlilerinden biri Karataş ve Adanalıların buradaki antik ve kültürel mirasa sahip çıkmaları. Karataş'ta turizmin daha çok gelişebilmesi, tesis yapılması, buranın sahip olduğu muşteşem denizin ve iklimin hak ettiği karşılığı bulması, insanının çalışkanlığının daha çok yatırımlarla ödüllendirilmesi için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

2 BİN 500 YILLIK YOLCULUK

Törenin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Vali Hüseyin Avni Coş, Vali Yardımcısı Halis Arslan, Karataş Belediye Başkanı Fatih Balıkçı ve diğer protokol mensupları, kazı yapılan antik tiyatroda inceleme yaptı. Kazıda görevli araştırmacılar, Bakan Çelik'e çalışmalar hakkında bilgi verdi. Burada kazı ekibiyle anı fotoğrafı çektiren Bakan Çelik tiyatronun 2 bin 500 yıllık olduğunu belirterek "Üzerinde bulunduğumuz yerde, bundan 2 bin 500 yıl önce törenler düzenleniyordu diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İskender'in geçtiği topraklara açık çek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN