Beyaz altında hasat dönemi

Türkiye'nin pamuk üretiminin yaklaşık yarısının karşılandığı Şanlıurfa'da hasat dönemi başladı. Hasadın 2 ay içinde tamamlanması bekleniyor

Giriş Tarihi: 29.9.2013
Türkiye'nin pamuk üretiminin yaklaşık yarısının karşılandığı Şanlıurfa'da, hasat dönemi başladı. Bölge çiftçisi, arazilerinin Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yapılan çalışmalarla sulamaya açılmasıyla ''Beyaz altın'' olarak adlandırılan pamuk üretimine ağırlık veriyor. Mart-nisan döneminde ekimine başlanan pamukta hasat dönemi girildi.

SİNEKLER BIRAKMIYOR
Yaklaşık 2 ay sürmesi tahmin edilen hasat, başta Harran Ovası olmak üzere diğer bölgelerde yoğun şekilde devam ediyor. İşçilerin, hava sıcaklıklarının 35 derece civarında seyrettiği kentte elle yapılan hasatta oldukça zorlandığı görülüyor. İşçiler, havanın serin olduğu zamanlarda tarlayı istila eden sivri sinekten dolayı, daha çok güneşin etkisini gösterdiği saatlerde çalışmak zorunda kalıyor.

DÜNYADA 7'NCÜ

Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen, pamuğun Türkiye ve bölge çiftçisi açısından stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi. Türkiye'nin dünya pamuk üretiminde yedinci sırada olduğunu vurgulayan Öztürkmen, ABD ve Çin'den sonra en fazla pamuğun Türkiye'de tüketildiğini ifade etti. Öztürkmen Türkiye'de üretilen pamuğun yüzde 42'sinin Şanlıurfa'dan karşılandığına dikkati çekti.

ELLE TOPLANIYOR
Ali Rıza Öztürkmen: "Pamuk kozasının yavaş yavaş açmasıyla hasat başladı. Pamuk şu anda elle toplanıyor ama bir ay içerisinde makineli hasada geçilir diye düşünüyorum. Gerek resmi kurumlar gerekse de sivil toplum kuruluşları olarak kaliteli pamuk toplanmasını hedefledik. Ziraat Odası da çok güzel fiyat açıkladı. Bu fiyatla iyi randımanda pamuk toplayanlara kilo başına 320 kuruş ödenecek ancak randımana göre fiyatlar değişecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz altında hasat dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN