Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çelik bariyer ölümleri önler

Adana'da araçların kanala uçmaması için konulan demir korkulukların daha güvenli olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, "Kanal etrafı çelik bariyer ya da çelik halatla çevrilmeli" dedi

Tarım alanlarının sulanması amacıyla kurulan DSİ sulama kanallarının çevresinde yeterli güvenlik önleminin alınmaması yüzünden Adana'da son 5 yılda onlarca araç kanala uçmuş ve 23 kişi yaşamını yitirmişti. Son olarak kanala uçan makam aracında bulunan Adana Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Yardımcısı Sezai Balcılar'ın ölümüyle bir kez daha gündeme gelen güvenlik önlemleri tartışmasına Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Adana İl Koordinasyon Genel Sekreteri Nazım Biçer, demir bariyerlerin daha güvenli, sulama kanalının her iki tarafından geçen yolların da standartlara uygun hale getirilmesi gerektiğini söyleyerek dahil oldu.

BARİYERİ AŞAMAZ

Kent merkezinden geçen kanallara girişi engellemek ya da olası bir kaza anında araçların kanala uçmasının önüne geçmek için konulan demir korkulukların kesinlikle çelik halat ve çelik bariyer olması gerektiğini savunan Nazım Biçer, "Hızla gelen bir araç demir korkuluklara çarptığı zaman bunları devirip kanala uçuyor. Oysa çelik halat ya da çelik bariyer olsa çarpan aracın bariyeri aşması mümkün olmaz. Böylece kanala ne araç uçar, ne de ölüm olur" diye konuştu.

KALDIRIM ÖLÇÜSÜ

Sulama kanallarının bulunduğu bölgelerde yollara hız kesicilerle trafik işaretlerinin konulması gerektiğinin altını çizen Nazım Biçer, "Maalesef Adana'da yollarımız standartlara uygun değil. Trafik işaretleri yetersiz. Kanal çevresindeki dönüşlerde mutlaka hız kesiciler konularak araçların hızını düşürmesi sağlanmalı. Kaldırımların yüksekliğine de dikkat edilmeli. Bazı yerlerde asfalt ile kaldırım yüksekliği neredeyse eşit miktarda. Böyle bir yerde kaza olduğunda araç tüm hızıyla demir korkuluklara çarpıyor ve kanala uçuyor. Oysa kaldırım yüksek olsa bunun önüne geçilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çelik bariyer ölümleri önler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN