Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balıkta sorun olsa AB'ye ihraç edilmez

Akdenizli balık ihracatçıları, Mersin'de balıklarda sınırın 10 kat üzerinde kurşun rastlandığı iddiası için "Öyle bir şey olsa, AB'ye ihracat olmazdı" diyor

Giriş Tarihi: 2.10.2013
Mersin kıyılarındaki balıklarda sınırın 5-10 katına varan düzeyde kurşun olduğu yönünde medyada çıkan haberlere Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Alican Yamanyılmaz ile Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Öder tepki gösterdi. Yamanyılmaz ve Öder, "Akdeniz'den AB ülkelerine yılda 50 milyon dolarlık balık ihraç ediyoruz. Söylendiği gibi bir sorun olsa Avrupa'ya bir tek balık bile satamayız" şeklinde konuştu.

3'TE 1'İ TÜRKİYE'DEN

Akdeniz'de çalışan 500'ün üzerinde Türk balıkçı teknesi bulunduğunu kaydeden Birlik Başkanı Yamanyılmaz, bunların her yıl ortalama 18-20 bin ton balık avladığını belirtti. Avlanan balıkların 3-4 bin tonluk bölümünün Almanya, Fransa ve İspanya gibi AB ülkelerine ihraç edildiğini kaydeden Yamanyılmaz, buradan 50 milyon dolar gelir elde edildiğini kaydetti. Yamanyılmaz, "Avrupa'daki her 3 balıktan 1'i Türkiye'den gidiyor. Bütün balıklarımız AB'ye girerken analiz ediliyor. Söylendiği gibi korkunç bir kirlilik olsa, bizden bir tek balık bile almazlar. Afrika ülkelerinden ihtiyaçlarını karşılayabilirler" dedi.

BAKANLIK DA İZLİYOR

AB ülkelerinin sıkı denetimlerinin yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da Akdeniz'in suyunu sürekli takip ettiğini belirten Alican Yamanyılmaz, "Her yönden Akdeniz'in ve balıkların durumu kontrol altında. Avrupalılar gibi yurttaşlarımız da Akdeniz balığını tedirgin olmadan tüketebilir. Medyada yer alan haberlerin gerçekle ilgisi yok. Öte yandan Mersin'de sanayi tesislerinin bulunduğu kıyılarda ağır metal kirliliği olabilir. Ancak zaten buralarda balık yaşamıyor ve avlanma yapılmıyor" diye konuştu.

YATIRIMA İHTİYAÇ VAR
Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, balıkçılığın Akdeniz'de gelişebilmesi için öncelikle avlanmaların daha sıkı denetlenmesi ve altyapı yatırımı yapılması gerektiğini belirtti. Yamanyılmaz, "Kıyılarımızda balıkçı barınaklarına, soğukhava depolarına ve işleme tesislerine ihtiyaç var. Avlanan balıkların küçümsenmeyecek bir bölümü, depo ve tesis yokluğu yüzünden ziyan oluyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkta sorun olsa AB'ye ihraç edilmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN