Yumurtalık dertli

Giriş Tarihi: 2.10.2013
Adana'nın deniz kenarındaki iki ilçesinden biri olan 19 bin nüfuslu Yumurtalık, taşıdığı potansiyele rağmen gelişememenin sıkıntısını yaşıyor. Yol ve altyapı sorunu yaşayan, 18 köyünde içme suyu sıkıntısı olan Yumurtalık, eşsiz sahillerine rağmen tesis yokluğu yüzünden turizmden de pay alamıyor. Yumurtalık Platformu Başkanı Fethi Beşlioğlu, acilen Adana-Yumurtalık yolunun yapılması, Serbest Bölge'ye liman yapılması, köylerde su sorununun çözülmesi ve turizme yönelik projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

YILDIZLI TEK OTEL YOK
Belediye başkanları, STK temsilcileri, siyasi parti yöneticileri ve muhtarların bir araya gelmesiyle kurulmuş bir yapılanma olarak 2009'dan bu yana ilçeyi hareketlendirmeye çalıştıklarını belirten Beşlioğlu, "Adana'nın potansiyeli en yüksek ilçelerinden biri Yumurtalık. Üstelik Karataş'tan sonra denize açılan 2 kapısından biri. Ancak ne turizm faaliyeti var, ne de sanayide atılım yapılabiliyor. Deniz kıyısında bir ilçeyiz ama yıldızlı tek otelimiz bile yok. Geçen yıl bir Rock festivali düzenleyip, Adana'nın müzik gruplarını getirelim istedik. Konukları ağırlayacak otel olmadığı için vazgeçtik" dedi.

ÜNİVERSİTE UMUT OLDU
Son yıllarda yaşadıkları tek olumlu gelişmenin, Çukurova Üniversitesi'nin 2 bin öğrenci kapasiteli bir meslek yüksek okulunun Yumurtalık'ta temelini atması olduğunu belirten Fethi Beşlioğlu, platform olarak rektörlükle diyalog kurarak sualtı kaynakçılığı bölümünü de okul projesine dahil ettiklerini vurguladı. Beşlioğlu, "Yumurtalık tarihde Hipokrat'ı ağırlamış bir yer. Dünyanın ilk organ nakli bu topraklarda yapılmış. İpekyolu güzergahında, bir ticaret merkezi olarak kullanılmış. Ama şimdi ne sanayide, ne ticarette, ne de turizmde adı yok. Artık bu tablonun değişmesini istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yumurtalık dertli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN