Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir salkım üzümü kucağında taşıdı

Giriş Tarihi: 3.10.2013

Mersin'in Silifke ilçesinde Göksu Vadisi köylerinde yetiştirilen ceviz üzümü, yaklaşık 5 kilo ağırlığa ulaşabilen tek bir salkımıyla dikkat çekiyor

Mersin'in Silifke ilçesinde yetiştirilen ve her bir salkımı 2 ile 5 kilo arasında değişen sofralık ceviz üzümüne yöre halkı büyük rağbet gösteriyor. Göksu Vadisi'nde bulunan Keben, Ortaören, Kargıcak, Senir, İmambekirli, Karakaya, Karahacılı ve Nuru köylülerinin bahçe kenarlarında ve evlerin damlarında yetiştirdiği sofralık ceviz üzümü, özellikte iç pazara sunuluyor. Koz üzümü olarak da bilinen ceviz üzümü, Göksu Vadisi'nde 800 rakıma kadar olan bölgelerde yetiştirilebiliyor.

CEVİZ KADAR
Üzüm üretimi ve pazarlamasını yapan Mustafa Göktaş, tanelerinin neredeyse ceviz büyüklüğünde olması nedeniyle bu türün ceviz üzümü adını aldığını söyledi. Göktaş, "Görüntüsü, albenisi ve lezzetiyle ilgi gören bir üzüm çeşidi. Özellikle tatile gelenler bu üzümü gideceklerinde hediyelik olarak alıp götürüyorlar. Üreticiden kilosu 1,5 liraya alınan bu üzün market, manav ve pazarlarda ise 2 ila 3 lira arasında satılıyor" dedi.

BAKIMI KOLAY

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, mikro klima özelliği bulunan Göksu Vadisi köylerinde yetişen bu üzümün bakımının kolay olduğunu kaydetti. Ceviz üzümünün sert, dayanıklı ve lezzetli olması nedeniyle sofralık olarak yöre halkı tarafından tercih edildiğini ifade eden Can, üretimin yaygın olmamasına karşın vatandaşların bu ürünü evlerinin damında ve bahçe kenarlarında yetiştirdiğini belirtti.

SEÇENEK ÇOK
İlçe genelindeki üzüm üretimine de değinin Mahire Can, toplam 18 bin 500 dekarlık alanda üzüm üretimin yapılıp yıllık yaklaşık 8 bin 500 ton üzüm hasadının gerçekleştirildiğini söyledi. Can, haziran ayı sonunda başlayan hasadın ekim ayına kadar devam ettiğini ifade etti. Hasadı yapılan sofralık üzümlerin İstanbul, Ankara, Antalya ve Mersin'den gelen tüccarlara satıldığını anlatan Can, üzüm çeşidinin bol olmasının tüccarları bu yöreye yönlendirdiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir salkım üzümü kucağında taşıdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN