Toplanan bayat ekmekler dilsiz dostları doyuruyor

Şehitkamil Belediyesi ayda 24 ton ekmeğin çöpe gitmesini engelliyor. Toplanan ekmekler sokak hayvanlarını besliyor

Giriş Tarihi: 3.10.2013
Gaziantep'te bayat ekmekleri çöpe gitmesini engellemek için araçla mahalleleri gezip bayat ekmekleri toplayan Şehitkamil Belediyesi ekipleri bir ayda topladıkları 24 ton bayat ekmekle hem israfı önlüyor hem de barınaklara dağıtılan ekmeklerin sokak hayvanlarını doyurmasına katkıda bulunuyor.

VATANDAŞ SAHİP ÇIKTI

Apartmanlara dağıtılan bayat ekmek kutuları sayesinde ekmeklerin çöpe gitmesini engelleyen Şehitkamil Belediyesi aynı zamanda da yaz ve kış aylarında olumsuz hava koşullarında yiyecek bulamayan hayvanlara besin sağlıyor. Proje başlangıcında ayda 3 ile 5 ton arasında değişen bayat ekmek toplanırken bu rakam vatandaşların duyarlılığı ile ayda 24 tona ulaştı. Şehitkamil'de şimdiye kadar 560 ton bayat ekmek toplanarak ekmeklerin çöpe gitmesi önlendi. Ayrıca şu anda Şehitkamil'de 17 farklı mahallede 3 bin ekmek toplama konteynırı bulunuyor.

HER APARTMANDA

Uygulamayla hem israfı önlemeye çalıştıklarını hem de sokak hayvanlarını açlıktan kurtarmayı hedeflediklerini söyleyen Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, "Gönül ister ki hiç ekmek israfı olmasın ama mutlaka evlerde bayatlayan ekmekler oluyor. Biz hem israfı önlemek amacıyla vatandaşları duyarlılaştırmak hem de bu ekmeklerin çöpe gitmemesi için bu uygulamayı başlattık" dedi. Fadıloğlu, ilçe merkezinde bulunan her apartmana bir bayat ekmek kutusu koyduklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplanan bayat ekmekler dilsiz dostları doyuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN