Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adıyaman'da dil buluşması

Giriş Tarihi: 4.10.2013
Türk Dil Kurumu ve Adıyaman Üniversitesi, değişik ülkelerden 40 bilim insanının katılımıyla, 'Milletler Arası Eski Türk Yazıtları: Dil, Tarih ve Kültür' adlı uluslararası sempozyumu gerçekleştirdi. Adıyaman Üniversitesi'nde yapılan ve 3 gün süren sempozyumda başta Orhun Yazıtları ve Türklerin kullandıkları yazıtlarla ilgili uzman isimler görüş bildirdi.

TOPLUMUN DEĞERLERİ
Sempozyuma Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, çeşitli kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Rektör Gönüllü, toplumların dilleri ve o dillerin kökeni ile ilgili çalışmaların, o toplumun genel karakterini ve değerlerinin kaynağını ortaya koyduğunu belirtti.

OSMANLICA ÇOK ÖNEMLİ

TDK Başkanı Prof. Dr. Kaçalin ise, 'Eski Türk Yazıtlarının Türkiye'de Dünü ve Bugünü' adlı sunum yaparak, bugün Türklerin Arap, Latin ve Kiril alfabelerini kullandığını dile getirdi. Osmanlıcanın öğrenilmesinin önemine işaret eden Kaçalin, "Öğrencilerimiz Osmanlıca öğrenmek istemiyor. Oysa geçmişimiz bu dilde saklı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adıyaman'da dil buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN