Güneş enerjisi üssü oluyoruz

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki TİGEM arazisine 75 milyon liralık yatırımla 10 megavatlık güneş enerjisi santrali kurma hazırlığında. Üniversite aynı zamanda yeşil bina, enerji emisyonu 0 olan bina ve enerji etkin bina konseptinde de binalar yapacak. Öte yandan Güngör Şirketler Grubu bünyesinde Antakya'da 2 yıl önce kurulan Gestenergie son 1 yıldır elektrik elde edilen güneş enerjisi panelleri üretiyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Güngör Şirketler Grubu'nun yatırımları, bölgeyi bir 'güneş enerjisi üssü' olmaya doğru sürüklüyor.

ÇATILAR PANEL KAPLANMALI
HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, bölgede faaliyet gösteren Solar Türk ve Kalyon Enerji firmalarıyla güçbirliği oluşturduklarını, bölgede güneş enerjisi açısından çok büyük potansiyel bulunduğunu belirtti. Prof. Dr. Yılmaz, "Bu bölgede güneş enerjisine yönelimin bir devlet politikası haline gelmesi lazım. Bizim kadar güneş enerjisi almayan Avrupa ülkelerinde bile binalar artık kendi kullandıkları enerjileri üretebiliyor. Enerji Bakanlığımız TÜBİTAK ile proje çağrısına çıktı. Biz de üniversite olarak bir model yaparak, kendi binamızda 100 kilovatlık enerji ürettik. Şimdi de Ceylanpınar'da 10 megavatlık bir güneş enerjisi santralı kurmak istiyoruz" diye konuştu. Öte yandan Güngör Şirketler Grubu tarafından Antakya'da 2 yıl önce kurulan Gestenergie, 1 yıldır güneş enerjisi panelleri üretimi yapıyor. Bu paneller güneş enerjisini alıyor ve elektriğe çeviriyor. Şu anda 25 megavatlık üretim kapasitesine sahip olan Gestenergie, 2 ay içerisinde bu kapasitesini 150 megavata çıkarmayı hedefliyor. Yani firma kısü sürede, yılda 300 bin adet güneş enerjisi paneli üretecek kapasiteye sahip olacak. 'Enerjide artık özgürsünüz' sloganı ile yola çıkan Gestenergie'nin en önem verdiği konuların başında da mühendislik ve proje yönetimi geliyor. Anahtar teslim projelere öncelik veren Gestenergie, önceliği yurt içine veriyor ve aynı zamanda da yurt dışına da açık bir şirket.

ENERJİ LOBİLERİ FAKTÖRÜ

Yatırımcı olarak amaçlarının ürettiği enerjinin yüzde 78'ini dışarıdan ithal eden Türkiye'ye ve ekonomiye katkı sunmak olduğunu belirten Güngör Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Güngör, dünyadaki savaşların çoğunun yeraltındaki zenginlikler yüzünden çıktığına dikkat çekti. Dolayısı ile güneş enerjisi yayılıp herkesin kendi enerjisini ürettiği anda savaşların da bitebileceğine değinen Güngör, güneş enerjisi yani solar enerji denilen sistemin Türkiye ekonomisine çok büyük katkısı olacağını söyledi. Güngör, "Güneş enerijisi yatırımının önünde bir engel yok ama pazarlama sıkıntılı. Bunu aşmak için hükümetimiz çaba sarf ediyor. Yine de belirsizlikler var. Enerji lobilerinden kaynaklanan sorunlar yaşanıyor" diye konuştu.

FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI YAPILDI
Gestenergie Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Güngör de "Özellikle sanayinin yoğun olduğu illerde bazı fizibilite çalışmaları yaptık. Fabrikalar, alışveriş merkezleri ve büyük konut projeleri ile ilgili yaptığımız fizibilite çalışmalarını sunduk. Şu anda yasal prosedürü tamamlananlar ile anlaşma aşamasındayız. Kurduğumuz santraller de mevcut. Grubumuz ana yatırımlarından biri olan Otoman Palace Otel'in elektrik ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayacak sistem kurduk. Bunun yanında devam eden yurt içi ve yurt dışı projelerimiz var" dedi. Gestenergie'nin Genel Müdürü Sabri Erdem ise güneş enerjisi sisteminin Türkiye'ye geç gelen bir enerji olmasından dolayı bazı sıkıntıların yaşandığına çekti. Erdem, "Ancak son düzenlemelerden sonra Türkiye'de de bu işin zemini hazırlandı. Şu anda elimizde bulunan projeler 4 megavatlık projelerdir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş enerjisi üssü oluyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN