Adana geri kaldı, gereken yapılacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana ekonomisinin kurmaylarına "Adana birçok konuda geri kaldı. Gereken neyse yapacağız" dedi

Giriş Tarihi: 8.10.2013
Hafta sonunu Adana'da geçiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ticaret ve sanayi odaları ile borsa ve OSB yöneticileriyle yaptığı görüşmenin ayrıntılarına SABAH Güney ulaştı. Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Muammer Çalışkan ve Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AHSOSB) Başkanı Bekir Sütcü'yle görüşen ve hazırladıkları raporu inceleyen Erdoğan'ın, "Adana başta şehircilik olmak üzere birçok konuda geri kaldı. Adana'yı önemsiyoruz. Gereken neyse yapacağız" dediği öğrenildi.

TEŞVİK VE ULAŞIM İHTİYACI

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in girişimiyle gerçekleşen görüşme, Hilton Oteli'nde yapıldı. Yaklaşık 1 saat süren buluşmaya Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da katıldı. Görüşmede Adana ekonomisinin kurmayları, ticaret, sanayi ve tarım sektörlerinde yaşanan sıkıntıları içeren 10 sayfalık bir raporu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sundu. Raporda özellikle sanayi teşviklerinde Adana'nın mağduriyeti, Çukurova'da pamuk ve yağlı tohumlar ekecek çiftçiye teşvik verilmesi önerisi ve hızlı tren gibi ulaşım altyapısında ihtiyaç duyulan yatırımların üzerinde duruldu. Başkanlar, raporlarında ve görüşmede, özel teşvik kapsamındaki yabancı stratejik ürün yatırımlarının Adana'ya yönlendirilmesini istedi.

YABANCI STRATEJİK YATIRIMLAR

Adana'nın diğer sorunları da raporda ana hatlarıyla aktarıldı. Toplam 11 ana başlıktan oluşan ve sorunların yanı sıra çözüm önerilerini de içeren raporu inceleyen Erdoğan, Adana'yı önemsediğini, başta şehircilik olmak üzere birçok alanda geri kalan Adana için gerekenleri yapmak istediğini söyledi. Başbakanlık Yatırım Kalkınma Ajansı aracılığıyla stratejik yabancı yatırımların Adana'ya yönlendirilmesi için çalışma yapılacağını belirten Erdoğan, bazı konularla ilgi olarak Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'ya notlar aldırdı. Oda ve borsa başkanları ise Erdoğan'a Adana'nın kalkınması ve eksiklerinin giderilmesi için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

OLUMLU YANSIYACAKTIR
SABAH Güney'e konuşan ATO Başkanı Atila Menevşe, toplantının çok olumlu geçtiğini, Başbakan Erdoğan'ın kendileriyle yakından ilgilendiğini, görüşmenin Adana'ya olumlu yansımasını beklediklerini söyledi. ADASO Başkanı Zeki Kıvanç bütün sorunları genel hatlarıyla ilettiklerini belirtti. AHSOSB Başkanı Bekir Sütcü ise "İşsizlik sorununu, yatırım ihtiyaçlarını dilimiz döndüğünce izah ettik. Şu anda 6'ncı bölge teşviklerinden yararlanan stratejik yatırımların Adana'ya yönlendirilmesi için talepte bulunduk. Ayrıca bazı sektörlerdeki KOBİ'lerin Adana'da dağınık durumda olduğunu, bunların TOKİ tarafından yapılacak sitelere taşınabileceğini belirttik. Sayın Başbakan bu iki konu için de 'Takip edeceğim' dedi. Bence çok verimli bir görüşme oldu" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana geri kaldı, gereken yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN