Bahşiş uğruna ölümüne yarış

Adana'da gelin arabalarından bahşiş alma geleneği, artık haraç almaya dönüşür hale geldi. Hareket halindeki gelin arabasının üzerine çıkan çocuklar hem sürücülere hem yeni çifte zor anlar yaşatıyor

Giriş Tarihi: 8.10.2013
Bir zamanlar keyifli bir gelenek olarak yaşatılan gelin arabalarından bahşiş alma, şehirlerde adeta haraç almaya dönüştü. Özellikle büyükşehirlerde, süslenmiş araçların trafiğe çıktığını gören çocuklar, tehlikelere aldırış etmeden araçların yolunu kesiyor, üzerine çıkıp bahşiş istiyor, amacına ulaşana kadar da araçtaki insanları tehdit edebiliyor. Üstelik diğer sürücüler için yarattıkları tehlikeye de aldırış etmiyorlar.

BAHŞİŞ İSTEDİLER

Son olarak Adana'da gelin arabasının üzerine atlayıp bahşiş isteyen çocuklar görenlerin yüreğini ağzına getirdi. Reşatbey Mahallesi'nde yaşanan olayda, çocuklar damattan bahşiş almak için kırmızı ışıkta duran otomobilin ön kaputunun üzerine atlayarak para istedi. Yaşları 8 ile 15 arasında değişen çocukların bir kısmı aracın üzerine çıkarken diğer çocuklar her iki kapının yanına gelerek damat ve sadıçlardan bahşiş istedi.

TEHDİT ETTİLER

Ancak sadıç ve damat para vermeyince çocuklar 'arabaya zarar' veririz diyerek tehdit etti. Yeşil ışık yanmasına rağmen çocuklar otomobilin üzerinden inmeyerek ölümüne bahşiş istedi. Bu arada, otomobil hareket edemediği için arkadan gelen araçlar nedeniyle trafik kilitlendi. Damat otomobili biraz hareketlendirmesine rağmen çocuklar yine de aracın üzerinden inmedi.

BİTMEYEN ISRAR

Bunun üzerine sadıç otomobilden inerek çocukları kovaladı. Kaçan çocuklar otomobil tam hareket ettiği anda tekrar otomobilin üzerine atlayarak gitmesini engelledi. Çocuklar hareket halindeki otomobilin üzerine binerek para istemeye devam etti. Sadıç tekrar otomobilden inerek çocukları uzaklaştırdı. Bu arada, çocuklar kaçarken yoldan geçen araçların altında kalma tehlikesi geçirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahşiş uğruna ölümüne yarış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN