Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 yılda 45 bin ağaç kurtuldu

Giriş Tarihi: 10.10.2013
Gaziantep Şehitkamil Belediyesi'nin doğal kaynakların korunması için bilinç oluşturmak amacıyla başlatılan Katı Atık Dönüşüm Projesi (MÖP) kapsamında bir yılda 4 bin ton atık toplanarak on binlerce ağaç kesilmekten kurtarıldı. MÖP'ün bir yıllık kazanımı 656 bin kW elektrik, 3 bin 500 ton su ve 560 bin ton fuel-oil tasarrufu.

BİLİNÇ OLUŞTURMAK İÇİN

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, çevresel sorunlara dikkat çekip bilinç oluşturarak kaynakların bilinçli kullanılmasını sağlamak amacıyla geçen yıl başlattıkları dönüşüm projesinin 1 yılını SABAH'a değerlendirdi. Başkan Fadıloğlu, "Çöp toplama ilçe belediyelerinde, bertaraf etmek ise büyükşehir belediyelerinde. Biz bu çöpleri toplarken, içerisinde ekonomik değeri olan unsurları görünce bertaraf edilmesini doğru bulmadık" dedi. Günlük dilde halk arasında "çöp-möp" ikilemesinin kullanıldığını, buradaki çöp'ü evsel atıklar möp'ü de değerlendirilebilecek geri dönüşümü olan unsurlar olarak dikkate alarak projeye MÖP adını koyduklarını söyleyen Fadıloğlu, "Buradaki asıl amacımız toplumsal bilinci arttırmak, vatandaşın bilinçli şekilde yerinde ayrıştırmasını sağlamak. Şu an için tam anlamıyla başarılı olmadık ama geldiğimiz noktada önemli kazanımlar sağladığımıza inanıyorum" diye konuştu.

İKİ ÖDÜL ALDI

Bu arada Şehitkamil Belediyesi 'MÖP' projesi ile iki önemli ödül aldı. Türkiye Halkla İlişkiler Derneği tarafından verilen 12'nci Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülü'ne layık görülen proje, AK Parti'nin düzenlediği "Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda da çevre ödülü aldı. Fadıloğlu ödülünü Başbakan Erdoğan'ın elinden aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 yılda 45 bin ağaç kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN