Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lider ölmeden önce koltuğunu bırakmalı

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, "Aile şirketinde lider ölene kadar görevde kalmamalı, böyle olursa öldüğünde koltuk savaşı yaşanır" dedi

Giriş Tarihi: 11.10.2013
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, aile şirketlerinde 'geçişlerin' sorunsuz olması için liderin ölene kadar görevde kalmaması gerektiğini belirterek, "Lider ölene kadar görevde kalırsa, liderin ölümü sonrasında koltuk savaşı başlar" dedi. Konukoğlu, İstanbul Avantgarde Otel'de düzenlenen "Aile Şirketleri 2023, Yarının Şirketleri Nasıl Şekillenecek?" konulu toplantıda, SANKO'daki yönetim anlayışını, yönetme tarzını ve başkanlığı bırakmaya giden süreci paylaştı. Toplantıda, dünyanın önde gelen aile şirketi danışmanlarından David Bork, Zage Group'tan Mevlüt Helvacıgil, LC Waikiki'den Vahap Küçük ve CEO Club Başkanı Akın Öngör de birer konuşma yaptı.

ÖNCE KOMŞU İLLER
Şirketlerin sorumluluk anlayışı ile yatırımlarında önceliği kendi illerine vermelerini söyleyen Konukoğlu, bu yaklaşımın, aile şirketlerinin köklerinden kopmamasına da katkı sağladığını söyledi. Konukoğlu, "Düşündüğümüz alanda Gaziantep'te yatırım olanağı yok ise önce komşu illere yöneliyoruz, orası da olmazsa diğer illere. Ama her koşulda Türkiye'ye yatırım yapıyoruz. Herkes böyle yaparsa bizi biz eden kentlere borcumuzu öderiz. Gaziantep'in gelişmesinde, sanayicimizin önce Gaziantep'e yatırım yapmasının büyük payı bulunuyor" dedi.

SÜREÇ DEKLARE EDİLMELİ

Aile şirketlerinde liderin görevi bırakma sürecinin deklare edilmesinin önem taşıdığına dikkati çeken Konukoğlu, "65 yaşında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini bırakacağımı, bu anlayışla 2013 yılı sonunda SANKO'da lider değişiminin 31 Aralık 2013'te olacağını 15 yıl önce açıkladım ve her fırsatta dile getirdim" diye konuştu. Konukoğlu, lider ölene kadar görevde kalırsa, ölüm sonrasında koltuk savaşı başlayacağını, bundan da şirketin ve ailenin olumsuz etkileneceği bildirdi.

BÜYÜKLÜĞÜNÜ BİLMELİ
Kendisinden sonra kardeşi Zeki Konukoğlu'nun görevi devralacağını kaydeden Konukoğlu, "Aile şirketlerinin mayası sağlam olursa, kuşaktan kuşağa geçişler sorunsuz olur, şirket süreklilik kazanır. Liderin görevlerinden birisi de aile birliğini sağlamlaştıracak ortamı hazırlamaktır. Büyükler her fırsatta küçüklerine sevgilerini sunmalı, küçükler de büyüklerine saygılarını sunmakta samimiyet yansıtmalı. Büyük büyüklüğünü, küçük küçüklüğünü bilmeli, bildiğini uygulamalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lider ölmeden önce koltuğunu bırakmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN