Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurban satıcılarına sahte para uyarısı

Adana'da ve Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde polis, bayram öncesi hayvan satıcılarını dolandırıcılara karşı uyardı

Adana'da ve Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde polisler, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarlarında kurban satıcılarını dolandırıcılara yönelik uyardı. Polisler, "Parasını vermeden kurbanı otomobiline koyanlara aldanmayın" diye uyardıkları satıcılara sahte parayı ayırt etmeye yarayan özel kalem hediye etti.

BROŞÜR DAĞITTILAR

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Hırsızlık Bürosu ekipleri, Yüreğir'deki Karacaoğlan Mahallesi'nde hayvan satışı yapan besicileri hırsızlık, sahte para ve çek ile kurbanlık dolandırıcılarına karşı bilgilendirdi. Kurban pazarlarında kredi kartı yerine parayla alışveriş yapıldığının ve bu yüzden de sahte paranın kolayca kullanılabileceği bir ortam olduğunun altını çizen polisler bilgilendirici broşür dağıttı. Satıcılara ayrıca, sahte parayı belirleyen özel kalem hediye etti. Elbistan'da da Toplum Destekli Büro (TDP) Amirliği personeli, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde sahte para olaylarına karşı hayvan satıcılarını uyardı. Polisler, Hayvan Borsası'na giderek vatandaşlara sahte paranın nasıl anlaşılacağı konusunda bilgi verdi. Gerçek parayı sahtesinden ayıran özellikleri anlatan ekipler, dolandırıcılığı önlemek amacıyla satıcılara sahte banknotu tespit eden kalemin de kullanım şeklini gösterdi.

SAHTE PARA NASIL ANLAŞILIR?
Orijinal paralarda, banknotun ön yüzünde farklı yerlerde kabarma baskı bulunur ve dokunulduğunda hissedilebilir. Banknota yatay konumda veya göz hizasında bakıldığında Atatürk posterinin sağ alt köşesindeki şeklin içinde kupür değeri bulunur. Farklı açılardan bakıldığında holografik görüntüler renkli ve parlak yansımalar verir. Dikdörtgen şekil içindeki TL harfleri ve kupür değeri bulunur. Paranın ön yüzünde Atatürk posterinin küçüğü ile kupür değeri ve sayıdan oluşan filigran bulunur. Kağıda gömülü şekilde üzerinde kupür değeri ve TL harfleri bulunan emniyet şeridi vardır. Bu ayrıntıların olmadığı banknotların sahte olduğunu belirten emniyet yetkilileri, "Parayı, veren kişiye iade etmeyin. Şahsı mümkünse oyalamaya çalışın. En kısa sürede 155'i arayın" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurban satıcılarına sahte para uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN