Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sunaçoğlu yeni rekor peşinde

Rekortmen yüzücü Alper Sunaçoğlu, hiçbir güvenlik tedbiri olmadan Mersin'den Suriye sınırına yaklaşık 300 kilometreyi yüzerek geçecek

Giriş Tarihi: 15.10.2013
Maraton yüzme sporu ve performans sporlarında kırdığı rekorlar ile adını sıkça duyuran rekortmen yüzücü Alper Sunaçoğlu, yeni bir rekorun peşinde. Sunaçoğlu, hiçbir güvenlik tedbiri olmadan Mersin'den yaklaşık 300 kilometre mesafede bulunan Suriye sınırına kadar yüzmeye çalışacak. Mezitli ilçesine bağlı Viranşehir sahilinde rekor denemesine başlayan Sunaçoğlu, 5 gün sürmesi planlanan rekor denemesinde en çok suda kalma ve en uzun yüzme rekorunu kırmaya çalışacak.

DENİZDEN ÇIKMAYACAK

5 gün sonunda rekor denemesi başarıyla sonuçlanırsa 10 Kasım'da Guinness Rekorlar Kitabı gözlemcileri Türkiye'ye çağrılarak rekor denemesi tescili yaptırılacak. Sunaçoğlu'na yüzerken, şişme bir bot ile bir tekne eşlik ediyor. Yanında sadece sinyal yayan bir bileklik ile rotasını, yüzdüğü mesafeyi ve koordinatlarını gösteren çok amaçlı bir kol saati ile bir fener ve 5 gün yetecek kadar kumanya ve ilaç bulunuyor.

BU BİR TUTKU

Bu işin bir tutku olduğunu vurgulayan Sunaçoğlu, "İlk 'İstanbul Boğazı'nda yüzer miyiz?' dedik, boğazı yüzdük. Arkasından 'Kıbrıs yakın gözüküyor' dedik, Kıbrıs'a yüzdük. Arkasından Samos Adası derken, dedik 'Bir ülkeden bir ülkeye en yakın neresi var?' Baktık Suriye sınırı var. Önce Suriye'ye yüzmek için izin istedik fakat mevcut iç karışıklıktan dolayı olmadı. Biz de bari Suriye sınırına kadar yüzelim, bunu deneyelim dedik. Sınıra kadar yüzmeye çalışacağız. Bu Samandağı olabilir, Arsuz olabilir. Tabii denizde başımıza neler gelecek bunu bilemiyoruz. Köpek balıklarının, uskumru gibi balıkların körfeze girdiği bir dönemde suya giriyoruz" diye konuştu.

KARDEŞLİK İSTİYORUM

Suriye sınırına kadar yüzmesinin bir sportif eylem olduğunu vurgulayan Sunaçoğlu, "Mesajım net ve açıktır. Hangi kutsal kitabı okursak okuyalım, verdiği hakikat sevgidir. Sevgiyle bakılan her şey güzeldir. Ben bölgemizde dostluk, barış ve kardeşlik istiyorum. Ufacık çocukların ölümünü hanginiz içinize sindirebiliyorsunuz ki? Dünyanın neresinde varsa savaş, savaşa karşıyım. Barış, kardeşlik ve dostluk dolu günlerin gelmesini temenni ediyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sunaçoğlu yeni rekor peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN