Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mozaiğin kentinde mozaik yarışması

Dünyanın en önemli mozaik eserlerine sahip olan Gaziantep, 'Cumhuriyetin 90. Yılında 90 Mozaik Eser Uluslararası Mozaik Yarışması'na ev sahipliği yapıyor

Giriş Tarihi: 19.10.2013
Dünyanın en büyük mozaik müzesine sahip olan Gaziantep'te, 'Cumhuriyetin 90. Yılında 90 Mozaik Eser Uluslararası Mozaik Yarışması' düzenlendi. Dünyanın dört bir yanından mozaik sanatçılarının katıldığı yarışmada İtalya'dan Giulio Menossi birinci, Türkiye'den Tülin Kaynak ikinci, Kanada'dan Suzanne Spahi üçüncü oldu. Ödüller Gaziantep Ticaret Odası'nda düzenlenecek törende sahiplerine verilecek.

TÜRKİYE'Yİ TANITACAK

Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Ticaret Odası, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Nizip Ticaret Odası ve Zeugma Müze Müdürlüğü tarafından desteklenen Uluslararası Mozaik Yarışması ve Sergisi'ne dünya genelinden 160 sanatçı 400 eserle katıldı. Projeyi hayata geçiren Jüri Başkanı ve Proje Koordinatörü Süha Semerci, bu çalışmanın Türkiye'yi dünyaya tanıtacağını söyledi.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Bu alandaki çalışmaları sayesinde birçok ülkeden davet alan Semerci, dünyanın en büyük mozaik müzesine sahip olan Türkiye'nin tanıtım konusunda geri kaldığını belirterek, "Ülkemizin en önemli kültür değerlerinden biri olan mozaiği tanıtmanın en güzel yolu yine kültür projesi olacağına inandığım için mozaikle ilgili projeler hazırladım. Bunlardan biri de 'Uluslararası Mozaik Yarışma ve Sergisi oldut" dedi.

BİRİNCİYE 20 BİN TL

Jüri Üyeleri İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Aykanat, Prof. Dr. Devrim Erbil, Yrd. Doç. Sadık Altınok ve Makedonya'dan Gazenfer Bayram, zorlu bir elemenin ardından sergilenecek eserleri belirledi. Seçilen 90 eser arasından 1'inciye 20 bin, 2'nciye 15 bin, 3'üncüye 10 bin TL ödül verilecek. Eserler Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mozaiğin kentinde mozaik yarışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN