Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vakıflı köyünde kadının adı var

Giriş Tarihi: 22.10.2013

Hatay'ın Samandağ ilçesinde Türkiye'nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı'da kadınlar el işi çalışmaları ile doğal ürünlerden reçel ve likör yapıp satıyor

Türkiye'nin tek Ermeni köyü olması özelliğini taşıyan Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı köyünün kadınları, ekonomik hayatta önemli bir yere sahip. Vakıflı köyünün kadınları el işi ürünler ile doğal meyvelerden reçel ve likör yapıyor. Ürünlerini kurdukları kooperatif aracılığıyla satan kadınlar aile bütçesine katkıda bulunuyor. Kadınların köydeki durumunu, atalarının başlattığı pozitif ayrımcılığa bağlayan Eda Kısadır, "Erkeğimizin arkasında değil, yanında durmamızı bize atalarımız öğretti. Bu kültürel miras, iş alanında başarılı olmamızı sağlıyor" dedi.

BEYİNSEL ÇOKLUK ÖNEMLİ

Kısadır, "Patriğimiz Mesrob Mutafyan köyümüze gelip giderken, hep bize gördüğü bir şeyi tekrar ederdi. Bize her zaman 'Bedensel çokluk önemli değil. Beyinsel çokluk önemli. Herkesi önemserseniz burada nüfus ikiye katlanır. Yani kadını hiçe sayarsanız nüfusu azaltmış olursunuz. Bırakın, herkes kendisi ile var olsun' derdi. Zaten biz de öyleydik. Vakıflı'da kadının yeri erkeğinin arkası değil, yanıdır. Bu da biz kadınları daha başarılı ve üretken kılıyor. Bu bakımdan gururluyuz." dedi.

İĞNE OYASI GELENEĞİ
İğne oyasının Vakıflı köyünün kültürü olduğunu belirten Eda kısadır, "İğne oyası bizim geleneksel tarihimiz. Büyüklerimiz zamanında iğne oyası işleyerek oda takımları yapıp satarlardı. Düne kadar ben bile bu işi yapıp aile bütçeme katkı sağlıyordum. Ama baktık ki artık takı olarak kullanılıyor. Bu konuda ben öncü oldum. Diğer arkadaşlarımda farklı konularda öncü oldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıflı köyünde kadının adı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN