Güneydoğu iş dünyası ekonomiden umutlu

GSO Başkanı Konukoğlu, "Türkiye'nin 2013'de yüzde 4 civarında büyüme rakamını yakalayacağına inanıyorum" derken, GTO Başkanı Bartık, "Gelecek yıllarda ülkemizin yüzde 4-5 arasında bir büyüme göstereceğini tahmin ediyoruz" diyor

Giriş Tarihi: 23.10.2013
Güneydoğulu Sanayici ve İş adamları Türkiye'nin ekonomideki gidişatından son derece umutlu olduklarını belirtiyor. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, küresel krizin dünya ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisinin alınan önlemlere rağmen devam ettiğini söyledi. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık ise dünya ekonomisinin, Avrupa Birliği'ndeki likidite sıkıntısı, Suriye ve Ortadoğu'daki karışıklığın yanı sıra ABD'deki ekonomik problemlerden dolayı bu yılı fazla iç açıcı olmayan gelişmelerin ışığında geçirdiğini ifade etti.

ABD'DEN DAHA İYİ PERFORMANS

Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerindeki toparlanmanın yavaş seyrettiğini dile getiren GSO Başkanı Adil Konukoğlu, Türkiye'nin ise küresel ekonomik belirsizliklerden en az etkilenen ülkelerden birisi olduğunu vurguladı. Türkiye ekonomisinin, 2013 yılının ikinci çeyreğinde beklentileri de aşarak yüzde 4,4 oranında büyüdüğüne dikkati çeken Konukoğlu, "Söz konusu dönemde Türkiye, hem Avrupa ülkelerinden hem de dünyanın en büyük ekonomisi ABD'den daha iyi bir büyüme performansı sergiledi" dedi. Türkiye'nin 6'ncı büyük ekonomisine sahip Gaziantep'te ise üretime, ihracata ve yeni iş kapıları açmaya devam ettiklerini kaydeden Konukoğlu, şunları söyledi: Gaziantep'te, 5. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bu yıl 12 milyon metrekarelik alan dağıtıldı. Fakat gelen aşırı talebin karşılanması için 785 hektarlık ek bir alan ilave edildi. Bu durumda 5. OSB yaklaşık 19 milyon 50 bin metrekarelik alana yayılacak. Böylece Gaziantep OSB, Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgesi konumuna yükselecek."

ÇİN'DEN SONRA EN HIZLI
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık, tüm bu gelişmelerin 2013'ün 9 ayında dünya ülkelerini olduğu gibi Türkiye'yi de yakından etkilediğini aktararak şöyle devam etti: Son 10 yılda ülkemiz çok önemli gelişmeler kat etti. 2010 ve 2011'de yüzde 9 ile Çin'den sonra en hızlı büyüyen ülke oldu. Daha sonra büyüme düştü. Geçen yıl yumuşak iniş sürecini takiben ülkemiz 2013'ün ilk çeyreğinde yüzde 2,9 ve ikinci çeyrekte ise yüzde 4,4 büyüdü. Bu rakamlar ülkemizin büyümede dalgalı bir performans gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu da ülkemizin yılın tamamını yüzde 4'e yakın bir büyüme ile kapatacağını gösteriyor"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu iş dünyası ekonomiden umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN