Adana'nın imarı kevgire dönmüş

Ramazanoğlu Konağı'nda düzenlenen konferansta konuşan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kent merkezinde uygulanan imar planları ile ilgili sert açıklamalarda bulundu

Giriş Tarihi: 28.10.2013
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, tarım arazisine hastane kurulmasına karşı çıkanların, bu alanın bin misli büyüklüğündeki verimli tarım arazilerini rant uğruna imara açtıklarını belirtti. Adana'nın imar ve otopark sorunları yaşadığını söyleyen Vali Coş, "Adana'da o kadar imar mevzuatı baypas edilmiş ki, kent imar planlarının kalbura çevrildiği ve uygulanmadığı bir yer olmuş dedi.

ÜNİVERSİTEDE KAÇAK YAPI
'Adana'nın İmar Sorunları Üzerine Tespitler, Düşünceler, Öneriler' konulu konferansta konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, mevcut yapı stokunun yüzde 60'dan fazlasının imar konusunda sorunlu olduğunu belirterek, "İmar mevzuatı o kadar baypas edilmiş ki, kent imar planlarının kalbura çevrildiği, uygulanmadığı bir yer olmuş. Peki, böylesine karışık ve düzensiz bir tablo ortaya konulurken, topluma yön vermesi gereken kurum ve kuruluşlar üzerine düşeni yerine getirmiş mi? Tabi ki hayır. Çünkü bu kentte bilim yuvası üniversite bile kaçak bina yapmış" şeklinde konuştu.

TİMSAH GÖZYAŞLARI

Adana'da toprak kanunu gerekçe gösterilerek hastane ve okul yapımına karşı çıkıldığını kaydeden Coş, "Numune Hastanesi için bugün milyonlarca kişiye hizmet veren bir kurum. Bu yerin yapılmasına karşı çıkılmış. Halbuki kanun, 'Kamu yararına ait bir tesis yapılacaksa, tarım arazisi üzerine de yapılabilir' diyor. Şimdi hastaneye karşı çıkanlar bunun bin misli büyüklüğündeki verimli tarım arazileri imara açılırken gıkı çıkmıyor. Bu çifte standarttır. Timsah gözyaşlarıdır" şeklinde konuştu.

OTOPARK SORUNU VAR
Vali Coş, Adana'da otopark sorunun yaşandığını belirterek şöyle dedi: Otopark ihtiyacı karşılanmayan her binadan ilçe belediyeleri bir bedel alıyor. Bu para Büyükşehir'de toplanıyor. Merak edip sorduk bu paralarla ne yapılıyor diye. Bir banka hesabında toplanıyormuş. Toplamak yetmez bunu doğru biçimde kullanmak gerek. Adana'da her yıl motorlu taşıt sayısı artıyor. Ama yeterli otopark yapılmıyor. İki şeritli yollar tek şerit haline geliyor. Oysa bu sorunları ortadan kaldırsak herkes mutlu olur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'nın imarı kevgire dönmüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN