Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pakdil: Türk insanı kendini yeniliyor

Giriş Tarihi: 29.10.2013

Göksun'da düzenlenen Elma Festivali'nde konuşan Türk Parlamenterler Birliği (TPB) Başkanı Nevzat Pakdil, Türk insanının her geçen gün kendini yenilediğini ve adını dünyaya duyurduğunu belirtti

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Türk Parlamenterler Birliği (TPB) Başkanı Nevzat Pakdil, Göksun Kaymakamlığı tarafından düzenlenen elma festivalinde konuştu. "Eskiden, 'Su akar Türk bakar' derlerdi" diyen Pakdil, "Ama şimdi Allah'ın verdiği bu nimetten gerçek anlamda faydalanıyor, nimete dönüştürüyoruz" dedi.

SUDAN FAYDALANIYORUZ

Pakdil, Türk toplumunun geçmişte birçok konudan şikayetçi olduğunu söyledi. Son 10 yılda yapılan çalışmalarla toplumun hakikatin sırrını keşfederek netice almaya başlandığını vurgulayan Pakdil, "Eskiden, 'Su akar Türk bakar' derlerdi. Su akıyor ama milletimiz bakmıyor artık. Akan suların üzerine biz HES'ler, barajlar ve sulama kanalları yapıyoruz. Elektriğinden sulamasından faydalanıyoruz" dedi.

ÖRNEK VERDİ
Kahramanmaraş'ta bir firmanın 30 yıl önce küçük atölyelerde başlayan dondurma serüvenin artık dünya markasına dönüştüğünü belirten Pakdil, "Arkadaşlarımız beyinlerini ve emeklerini ortaya koyup, her türlü imkandan istifade ederek bugün dünya markası haline geldi. İlimiz adına kendilerini alkışlıyorum" diye konuştu.

POTANSİYEL VAR
"Aynı şey Göksun için de geçerli olabilir" şeklinde konuşan Nevzat Pakdil, "Bugün burada 1,5 milyon elma ağacı varsa ve 2023 yılında bu rakamın 2 milyona çıkartılması hedefleniyorsa, burada bir potansiyel var demektir. Bunu iyi değerlendirmek için hep beraber kafa yormalıyız" diye konuştu. Kahramanmaraş- Kayseri karayolundaki duble yol ve tünel çalışmalarına da değinen Pakdil, yolların bitmesi halinde Göksun'un farklı konuma geleceğini kaydetti.

ELMAS BENZETMESİ
Kaymakam Ali Hamza Pehlivan da elini topraktan, gözünü budaktan ayırmayan çiftçilerin sayesinde bu festivali gerçekleştirdiklerini söyledi. Göksun'da yetiştirilen elmayı "elmas" olarak nitelendiren Pehlivan, "Göksun'da yetişe elma, dayanıklılığı, rengi, kalitesi ve tadıyla beynelminel özellik taşımaktadır. Dünya genelinde 65 milyon ton elma üretimi söz konusu. Ülkemiz ise 3 milyon tonla 4. sırada yer almakta. İlçemiz, yıllık 35-40 bin ton üretimle Türkiye ortalamasında önemli yere sahip" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakdil: Türk insanı kendini yeniliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN