Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küllerimizden yeniden doğarız

AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Şekip Karakaya, Adana'nın küllerinden doğup, dünyanın15. kenti olma yolunda dev adımlarla ilerleyeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 31.10.2013
Son 3 yıldır Adana vergi rekortmeni olan, SAMPAŞ Bilişim ve İletişim Sistemleri İcra Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, AK Parti'den Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı için resmen başvuruda bulundu. İl binasında düzenlendiği basın toplantısında hayata geçirilmeye hazır çoğu tescilli 150 projesinden bahseden Karakaya, anlattıklarıyla salonda bulunanları heyecanlandırdı. Adana'nın dünyanın en gelişmiş kenti gibi olabilmesi için çok çabaya gerek olmadığını belirten Karakaya, Kayseri ve Konya'nın hedef seçilmesini de eleştirerek "Hedefi 'dünya kenti' olmalı" dedi.

BENİM İŞİM AKILLI ŞEHİR

Adaylık kararı alkışlarla karşılanan Şekip Karakaya yaptığı açıklamada, işi gereği hayatının son 32 yılını kentlerle uğraşarak geçirdiğini söyledi. Profesyonel mesleğinin 'kentleri akıllandırmak, marka değeri kazandırmak' olduğunu ifade eden Karakaya, "Adana'nın tarımında sorun var, ekonomisinde sorun var, sosyal yapısında sorun var, günlük yaşamında sorun var. Aslına bakarsanız bu sorunların hiçbirine muhatap olacak bir kent değil Adana" diye konuştu. Karakaya, Adana'nın dünyanın en gelişmiş 15'inci kenti olabileceğini, bunun içinde çok çabalamaya gerek olmadığını kaydetti.

SONUNA KADAR BİLGİ
İşi gereği dünyanın her yerine gitme imkanı bulduğunu anlatan Karakaya şöyle devam etti: "Dünyanın en gelişmiş kenti Viyana'da oluşturulan yapıya Adana'yı kavuşturmak için çok çabaya gerek yok. Ama önce bilgi teknolojilerini ve bilgiyi sonuna kadar kullanmayı kararlaştıracaksınız. Yaptığınız hiçbir faaliyet bilginin dışında, aklın dışında olmayacak. Adana'ya bir taraftan baktığınızda az önce bahsettiğim sorunları görüyorsunuz kuşkusuz. Ama bir taraftan da etrafında nehirlerin baktığınızı görüyorsunuz. 35-40 bin kişilik bir bilim yuvasına, Çukurova Üniversitesi'ne sahip."

ADANA PATRON OLMALI

Konuşmasında Adana'da yaygın olan bir anlayışa da eleştirel bir bakış getiren Şekip Karakaya, şunları söyledi: "Normalde Adana, Malatya'dan Mersin'e kadar bir bölgenin hakim ve patronu olmalıdır. Bunu bir Gaziantepliye sorarsanız, Mersinliye sorarsanız karşı çıkmaz. Ama siz bir anda her şeyi unutuyor ve 'Ne zaman Konya olabiliriz, ne zaman Kayseri olabiliriz?'diye enterasan bir heveslenme içine giriyorsunuz. Oysa, Adana'yı Konya'ya Kayseri'ye vermeye kalksanız, onlar üstüne para verir. Adana'nın hedefi Konya, Kayseri olamaz.

ARTIK AKIL TERİ LAZIM
Son 1 yılda yaklaşık 150 proje yazdığını ve bunların büyük bölümünün tescillendiğini belirten Şekip Karakaya şöyle devam etti: "Akıl projeleri yazdım. Çünkü artık kentler akıllanmalı. Kentlerde insanı odaklayarak, insanın yaşamını etkileyen bütün unsurları ele alarak, insanların artık belediye binasına gitmesine gerek kalmadan işlerini yapmasını sağlayarak, 30-40 yıllık master planlarıyla, bütün sosyal katmanları kucaklayan bir yapı kurulmalı. Kentler akıllanmalı, aklı kullanmalıyız artık. Onun için düşündüm ki alın teri güzel ama akıl teri lazım artık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küllerimizden yeniden doğarız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN