Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmaniye Kent Müzesi Vali'yi ağırladı

Osmaniye Valisi Mehmet Oduncu, belediyenin açtığı Kent Müzesi'ni gezdi. Oduncu, eserleri çok beğendi

Giriş Tarihi: 2.11.2013
Osmaniye Valisi Mehmet Oduncu, Osmaniye Belediyesi Kent Müzesi'ni gezdi. Oduncu, "Osmaniye Kent Müzesi, Osmaniye'mizin tarihini ve geçmişten bu yana gelen kültürünü canlandırarak çok güç güzel bir biçimde yansıtıyor" dedi. Vali Oduncu ve beraberindekilere Belediye Başkanı Kadir Kara ve müze görevlileri tarafından bilgi aktarıldı. Müze gezisinin bir bölümüne Osmaniye Milletvekili Suat Önal da eşlik etti.

ÖNCE ARASTA ÇARŞISI
Vali Mehmet Oduncu ilk olarak, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin mankenlerle görselleştirilerek sergilendiği Arasta Çarşısı'nı gezdi. Terzi, sarraf, köşker, nalbant, dokumacı, kalaycı, kaşıkçı, bıçakçı, demirci gibi meslek erbaplarının dükkanları ve kullandıkları aletlerin sergilendiği bölümün ardından Vali Oduncu, Osmaniye'de köy yaşamı, düğün evi, yöresel yiyecekler ve kullanılan tarım aletlerinin bulunduğu bölümleri inceledi. Vali Oduncu, son olarak Müzenin ikinci katında Osmaniye'nin tarihi ve coğrafi özelliklerinin sergilendiği "Geçmişten Günümüze Osmaniye" adlı bölümü gezdi.

ÖĞRENCİLER GETİRİLSİN
Bu bölümde Vali Oduncu'ya Osmaniye'de geçmiş dönemlerde yaşamış uygarlıklar, Osmaniye'nin coğrafi yapısı, Osmaniye'den yetişen değerler hakkında bilgiler verildi. Vali Oduncu, Kurtuluş Savaşı'nın anlatıldığı panaromik Yedi Ocak Diorama alanından etkilendi. Bu alanda Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürü Kadir Kılıç'a, Vali Mehmet Oduncu Osmaniye'deki tüm öğrencilerin belirli bir program eşliğinde bu müzeye getirilmesi talimatını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmaniye Kent Müzesi Vali'yi ağırladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN