Özdemir: Mersin'in geleceği yok edilecek

Mersin Kent Konseyi Genel Sekreteri Nuri Özdemir, 1/100 binlik Çevre Düzenleme Planı'nın Mersin'in geleceğini yok edecek bir plan olduğunu öne sürdü

Giriş Tarihi: 2.11.2013
Mersin Kent Konseyi Genel Sekreteri Nuri Özdemir, 1/100 binlik Çevre Düzenleme Planı'nın Mersin'in geleceğini yok edecek bir plan olduğunu savunu. Özdemir, "Çünkü bu planda başta nükleer santral olmak üzere, 12 adet Termik Santral, Hidroelektrik Santrali, Sülfirik Asit Üniteleri ve buna benzer bir yığın kentin geleceğini yok edecek olan uygulamalar vardır. Bu bir kentin geleceğini yok etmek demektir" ifadelerini kullandı.

YANGINDAN KAÇIRIR GİBİ

Planın daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 3 kez yapılmış olmasına karşın mahkeme tarafından iptal edildiğini belirten Özdemir, yeni çıkan yasa ile bu görevin 30 Mart 2014 tarihinden sonra Büyükşehir Belediyelerine verildiğini kaydetti. Özdemir şöyle devam etti: "Büyükşehir Belediyeleri yeniden iş başına geldikten sonra 1/100 binlik çevre düzeni planlarının mevcut belediyeler tarafından yaptırılmak istenmesi ve yapılması gerçekten son derece doğrudur. Ancak 5 aylık bir zaman zarfına rağmen vilayetin ve bakanlığın birlikte, planı yangından mal kaçırırcasına yapmış olmalarını içimize sindiremiyoruz ve buna bir anlam veremiyoruz." Söz konusu 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı'nı ısrarla ve inatla yapmak istenmesinin arkasında yatan başka nedenlerin olduğunu iddia eden Özdemir, "Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bu bağlamda itirazlarımızı gerekli mercilere sunduk. Ve tüm kent dinamiklerini, sivil toplum örgütlerini, meslek odalarını, hatta sade yurttaşına varana kadar herkesi bu planı itiraz etmeye davet ediyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özdemir: Mersin'in geleceği yok edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN