Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Girişimci kadınlara en güzel örnek Deniz anne

Gaziantepli 47 yaşındaki Deniz Satıcı zorluklarla kurduğu kafeyle, Genç İşadamları Derneği'nin 'En İyi Girişimci Kadın' ödülünü aldı

Giriş Tarihi: 3.11.2013
Farklı yerlerde 10 yıl çalıştıktan sonra kendi işyerini açarak hayalini gerçekleştiren 2 çocuk annesi 47 yaşındaki Deniz Satıcı'nın azmi ödül getirdi. Gaziantep Genç İş Adamları Dernegi'nin 'En İyi Girişimci Kadın' ödülünü kazanan Satıcı'nın bir de sosyal sorumluluk projesi var. Deniz Satıcı, geliştirdiği projeyi 'Herkes en az bir Suriyeliyi barındırmalı" diye özetliyor. Kendi evinde misafir ettiği Suriyeli bir ailenin küçük kızı Merve ise akşamları çoğu zaman Deniz Satıcı ile birlikte uyuyor.

KANTİNDE BAŞLADI

Deniz Satıcı, iş hayatına ilk adımı 10 yıl önce oğluna yardım etmek için geldiği kantinle attı. Yaklaşık 6 ay sonra oğlunun işi kendisine bırakması üzerine tüm işleri yapmaya başlayan Satıcı'nın ünü kendisi yayılmaya başladı. İşe ilk girdiğinde sadece havuza giren öğrencilere tost sattığını söyleyen Satıcı, "Kısa süre sonra idarecilerin haricinde dışarıdan da gelip tost almaya başladılar. Daha sonra 23 yıllık evliliğimi bitirdim. Eski eşim de o kantine geldiği için oraya gitmek istemedim ve yeni iş aramaya başladım. Maddi sıkıntılar da başladığı için bir an önce iş bulmak zorundaydım" diye konuştu.

AŞÇI OLARAK ALDILAR

Kantinde geçen 3 yılın ardından bir kırtasiyede iş bulduğunu anlatan Satıcı, "Satış elemanı olmak için başvurdum ancak yaşım nedeniyle benden yemek yapmamı istediler. Maddi sıkıntılarım olduğu için kabul ettim. Önceleri yemekleri yapıyordum ama kısa zaman sonra o işyerinin adeta 'jokeri'ydim. Hem satışa hem de tahsilata bakıyordum. Oradan başka bir çalışan yüzünden ayrıldım. Sonra simitçide başladım. Burada da ilk gün işletmeci satış yaparken yanında durdum. Ama satışı hiç yapamıyordu. Ben bir iki müşteriye baktım. Hem ertesi günü kendisi beni satışa koydu" dedi.

AYAKTA ALKIŞLANDI

Bu sırada kendisi gibi çalışan bir kadın arkadaşından KOSGEB ile GAGİAD'ın girişimcilik kursu olduğunu ve sonrasında da iş kuran kadınlara destek verdiğini öğrendiğini anlatan Deniz Satıcı, "Hem simitçide çalışıyordum hem de kursa gidiyordum. Kendi adımı taşıyan bir tostçu açmak hayalimdi. Kursun bitmesine yakın haftalıklarımdan biriktirdiklerimle bir işyeri kiraladım. Ve sınıfta tahtaya çıkarak anahtarı gösterdim. Herkes beni ayakta alkışladı. İlk gün aldığım 10 ekmeği birkaç günde zor bitirdim ama şimdi çok şükür günde 80-100 arası tost satıyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Girişimci kadınlara en güzel örnek Deniz anne
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN