Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadavradan organ bağışı yeterli değil

Giriş Tarihi: 3.11.2013
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloj Uzmanı Dr. Erkan Mahsereci, ülkemizde son yıllarda organ bağışı konusunda, canlı verici sayısı artarken, kadavradan nakillerin aynı şekilde artmadığını söyledi. Mahsereci, "Yılda ortalama 7 bin kişi diyalize girerken, en fazla 3 bin nakil oluyor. Aradaki makas giderek açılıyor, bunu azaltmak için beyin ölümü gerçekleşmiş hastadan nakilleri arttırmamız gerekiyor" dedi.

ALTIN TEDAVİ YÖNTEMİ

Hastanın hayatta kalmasını sağlamak, yaşam süresini uzatmak, daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamak ve ülkeye daha az maliyet oluşturmak için organ naklinin gerekliği olduğunu belirten Dr. Mahsere- ci, bilimsel veri- lere göre böbrek hastalarında altın standart tedavi yönteminin böbrek nakli olduğunu anımsattı. Dr. Mahsereci, organ bağışı olmadan organ naklinden söz etmenin imkansız olduğunun altını çizdi.

HAYAT KURTARIR

Genel Müdür Dr. Yusuf Ziya Yıldırım ise organ bağışının üzerine önemle eğilinmesi ve desteklenmesi gereken bir konu olduğunu söyledi. Dr. Yıldırım, " Organ Nakli Merkezimizde bölgenin çok önemli bir ihtiyacını gidermeyi hedefledik. Gerçekleştirdiğimiz 128 başarılı operasyonlarla pek çok hasta sağlığına kavuştu ve kavuşmaya devam ediyor. Uumutların tükendiği anda devre giren nakillerin hayat kurtardığını, toplumda organ bağışı duyarlılığının artması için bilinçlendir me çalışmala rı na ağırlık veri- yo ruz" diye konuş- tu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadavradan organ bağışı yeterli değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN