5 milyarlık hedef için yeni pazarlar aranıyor

Giriş Tarihi: 4.11.2013

Kahramanmaraş iş dünyası, 2023 yılı için koyduğu 'Yıllık 5 milyar dolar ihracat' hedefini tutturmak ve üretilen ürünlere yeni pazar bulmanın arayışı içerisine girdi

Kahramanmaraş'ta iş dünyası, Cumhuriyet'in 100'üncü yılının kutlanacağı 2023 yılı için konulan 'Yıllık 5 milyar dolar ihracat' hedefini gerçekleştirmek için çalışıyor. Bunun için Kahramanmaraş ürünlerine yeni pazar bulma arayışı sürüyor. Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük, son 2 yılda 10 fuar ve iş gezisi organizasyonuna katıldıklarını, toplam 163 Kahramanmaraş firmasını yurt dışına götürdüklerini söyledi.

PAYIMIZ 2 KATINA ÇIKACAK

KMTSO toplantısında konuşan Karaküçük şunları söyledi: "Kentimiz son 10 yılda cumhuriyetin 80 yıllık döneminde gerçekleştirdiği ihracatın 6,5 katını son 10 yılda yaptı. 2012 yılında 765 milyon dolar, 2013 Eylül itibariyle 613 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. İhraç kayıtlı satışlarla birlikte incelediğimizde 2011 yılında 926 milyon dolar, 2012 yılında 1 milyar dolar dış satım yapıldı. 2012 yılında ihracatta Türkiye payı yüzde 0,50, 2013 yılında yüzde 0,55 olarak gerçekleşti. 2023 yılında bu oranı yüzde 100 artırarak yüzde 1 seviyesini yakalamayı hedefliyoruz."

ÇALIŞMA PLANI OLUŞTURULACAK
Karakaçük, 2014 döneminde yeni pazarlara giriş konusunda gayret göstereceklerini söyledi. Yeni pazar arayışlarından örnekler veren Karaküçük, "Güney Amerika, Ortadoğu, Çin ve Asya gibi daha uzak bölgelere giderek ve pazar araştırması yaparak bu pazarlarda mutlaka pay elde etmeliyiz. Daha fazla yatırım ve daha fazla üretimle ihracatımızı 5 milyar dolara çıkarmalıyız. Bir anket yaparak hangi bölgelerin ve ülkelerin gündeme alınması gerektiğini saptamaya çalışacağız. Bu anketin sonucunda 2014 yılı yurtdışı fuar ve iş gezisi çalışma planları oluşturulacaktır" şeklinde konuştu.

UYGULAMA DA YAPILMALI

KMTSO Meclis Başkanı Hanifi Öksüz ise eğitimin sadece okulda olmayacağını, insanların okuldan başka aileden, çevreden, sokaktan, iş çevresinden, arkadaş gurubundan dahi eğitim alalabileceğini ifade etti. Gençlere tavsiyelerde bulunan Öksüz, "Gelecek nesil iyi bir üniversite eğitiminin yanı sıra, çekirdekten yetme dediğimiz, iyi bir iş hayatı, iyi bir esnaflık eğitimi de almalı dır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 milyarlık hedef için yeni pazarlar aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN