Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağabeyine hayat verdi

Köy öğretmeni Sevda Sungur (27), dializ hastası ağabeyine kendi böbreğini verebilmek için 8 yıl çabaladı. Genç öğretmen, "Kabul edemem" diyen ağabeyini sonunda ikna edip böbreğini verdi

Giriş Tarihi: 4.11.2013
Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yaşanan bir olay, kardeşlik duygusunun gücünü ortaya koydu. Batman'da bir köy okulunda öğretmenlik yapan 27 yaşındaki Sevda Sungur, dializ hastası olan 43 yaşındaki ağabeyi Duran Sungur'a kendi böbreğini verebilmek için 8 yıl savaştı. "Kabul edemem" diyen ağabeyini sonunda ikna etmeyi başaran genç öğretmenden alınan böbrek, özel bir hastanede nakledildi. Öğretmen Sevda Sungur ağabeyine "Yaşamak sana çok yakışıyor" dedi.

DİALİZLİ YAŞAM

Duran Sungur, 2005 yılında görme bozukluğu ve tansiyon şikâyeti ile gittiği hastanede ileri derecede kronik böbrek yetmezliği teşhisi konulunca, diyalize bağlı yaşamaya başladı. Aynı yıl Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde sınıf öğretmenliği eğitimine başlayan en küçük kardeşi Sevda Sungur ise ağabeyinin durumunu öğrenince kendi böbreğini bağışlamak istedi. Ancak ağabeyi kız kardeşi Sevda'dan gelen böbreğini verme teklifini sürekli olarak reddetti.

GÖZYAŞINA DAYANAMADI

Duran Sungur'un inatçı tutumu 8 yıl sonra bir gece yarısı gelen telefonla değişti. Batman'da bir köy okulunda öğretmenlik yapan kardeşi Sevda Sungur, tatil için gittiği İstanbul'dan telefon ederek gözyaşları içinde bir kez daha böbreğini kabul etmesini istedi. Genç öğretmen, ağabeyine "Yeter artık. Beni bu vicdan azabından kurtar. Ne olur böbreğimi kabul et" dedi. Kardeşinin gözyaşlarına dayanamayan Duran Sungur, sonunda böbrek bağışını kabul etti.

İKİSİNİN DE YÜZÜ GÜLDÜ
Sevda Sungur'un böbreği İstanbul'da özel bir hastanede gerçekleştirilen operasyonla ağabey Sungur'a nakledildi. Duygularını SABAH'a anlatan Sevda Sungur, "Mutluluğumu tarif edemem. Ağabeyimin ilk nakil olması gerektiğini duyduğum andan itibaren 'Ona hayat verecek kişi ben olmalıyım' dedim. Ama abim benim tek böbrekle kalmamı istemiyordu ve kabul etmiyordu. Ben de vicdan azabı çektiğim için rahat uyuyamıyordum. Artık mışıl mışıl uyudum" dedi. Duran Sungur ise böbreğini veren kız kardeşine sarılarak, "8 yıl direndim ama sonunda kabul ettim. Çünkü Sevda'mın üzülmesini istemiyordum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağabeyine hayat verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN