Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB canlandıkça ihracat artacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB pazarlarının canlanmaya başladığını ve Çukurova Bölgesi'ndeki ihracatın arttığını söyledi

Giriş Tarihi: 6.11.2013
Eylül ayı dış ticaret verilerini değerlendiren Çağlayan, AB pazarlarının canlanmaya başladığını ve Çukurova Bölgesi'ndeki ihracatın arttığını söyledi. Çağlayan, eylül ayı ihracatının 13 milyar 121 milyon dolar, ithalatın 20 milyar 623 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranının ise yüzde 63,6 olduğunu belirtti. Türkiye'nin ihracatta sürekli artış gösterdiğini kaydeden Çağlayan, "İhracatımızda yüzde 1,3, ithalatımızda yüzde 3,5 artış var. Ocak-eylül dönemindeki 9 aylık duruma baktığımızda ise ihracatımızın 112 milyar 493 milyon dolar, ithalatımızın 187 milyar 623 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranının ise yüzde 60 olduğunu görüyoruz" dedi.

DÜNYAYA PARALEL GİDİYORUZ

Türkiye'nin bir senelik ihracat oranlarını değerlendiren Çağlayan, "Son 12 aylık dönemde ise ihracatımız 152,1 milyar dolar, ithalatımız 247,1 milyar dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 61,5 seviyelerinde gerçekleşti. 9 aylık dış ticaret verisi açıklanmış bizden başka 20 ülke daha var. Bunlarda 9 aylık ortalama ihracat artışı yüzde 2,3. Bu sene dünyada dış ticaret oldukça durgun seyrediyor. Türkiye olarak, dünya ticaretindeki durgunluğa paralel bir seyir izliyoruz. AB pazarında canlanma başlıyor. Bölgeye ihracatımız artıyor" ifadelerini kullandı.

BU ORTAMDA BİLE ÇALIŞIYORUZ
Çağlayan, böyle bir ortamda ihracatın artırılmaya çalışıldığına dikkati çekerek, "2013 yılı sonu itibarıyla 2012'de gerçekleştirdiğimiz 152,5 milyar doların da üzerine çıkarak yeni bir rekor daha kıracağız. Bundan 10 yıl öncesine göre ihracatımızın mal ve pazar derinliği çok daha yüksek. Yani daha çok çeşit malı daha çok sayıda ülkeye satıyoruz. İhracat İstanbul'dan Anadolu'ya yayılıyor. Ankara, Eskişehir, Mersin, Bursa öne çıkıyor. Anadolu sermayesi parlıyor. Amacımız bu trendi güçlendirerek sürdürmek. 10 yıl sonra, bambaşka bir noktada olacağız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB canlandıkça ihracat artacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN